Share

احمد بن دغر، نخست‌وزیر یمن می‌گوید جاه طلبی‌های مخرب ایران منجر به جنگ و درگیری‌های منطقه‌ای شده است.

احمد بن دغر، نخست‌وزیر یمن: ایران منازعه را شروع و شبه‌نظامیان شورشی را مسلح کرده است

احمد بن دغر، نخست‌وزیر یمن: ایران منازعه را شروع و شبه‌نظامیان شورشی را مسلح کرده است

احمد بن دغر، دوشنبه شب ۲۱ اوت / ۳۰ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی بحرین گفت: «ایران با جاه‌طلبی توسعه‌طلبانه و سلطه‌جویانه خود، هم به خود و هم به منطقه آسیب می‌رساند. این جاه‌طلبیِ مخرب است که منجر به جنگ و درگیری‌هایی شده که امروز با آن مواجهیم.»

نخست‌وزیر یمن افزود: «تهران معتقد است که یمن احتمالاً تهدیدی برای امنیت ملی کشورهای حوزه خلیج فارس است و به همین دلیل منازعه را شروع و شبه‌نظامیان شورشی را مسلح کرده است.»

به‌گفته بن دغر، یمن واحد با شرایط دشواری روبه‌رو است، اما «درست نیست که بگوییم این وحدت شکست خورده است».

جنگ در یمن بیش از سه سال و نیم پیش آغاز شد و از ماه مارس سال ۲۰۱۵ نیروهای ائتلاف منطقه‌ای به‌رهبری عربستان سعودی برای جلوگیری از پیشروی شیعیان حوثی حملات هوایی خود به یمن را آغاز کرده‌اند. این جنگ تا کنون بیش از ۱۰ هزار کشته بر جای گذاشته و در مجموع حدود ۱۹ میلیون نفر در این کشور به کمک‌های بشردوستانه نیازمندند.

در یمن شیعیان حوثی که از سوی ایران حمایت می‌شوند بخش بزرگی از خاک این کشور را در اختیار دارند. عدن تحت کنترل نیروهایی است که در جبهه دولت عبد ربه منصور هادی قرار دارند. عربستان سعودی و متحدانش از دولت منصور هادی حمایت می‌کنند.

نخست‌وزیر یمن گفت: «اتحاد شکل‌گرفته در سال ۱۹۹۰ بین دو منطقه شمال و جنوب کشور نیاز به تغییر اساسی، هم در مضمون و هم در شکل دارد.»

احمد بن دغر تأکید کرد که «ما قصد نداریم کسی را از بین ببریم، اما اراده ما ادامه کار برای بازگرداندن ثبات در صنعا و بقیه استان‌های یمن، و همچنین اخراج شبه‌نظامیان حوثی و بازگرداندن نظم است.»

استان‌های جنوبی یمن پس از تشکیل «شورای انتقالی جنوبی» و اعلام جدایی در ماه مه، شاهد تنش‌های امنیتی در ماه‌های اخیر بوده است.

عیدروس زبیدی، استاندار عدن که از سوی عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن برکنار شده بود در ماه مه (اردیبهشت سال جاری) از تشکیل «شورای انتقالی جنوبی» برای اداره استان‌های جنوبی این کشور خبر داد. پس از آن گروهی از استانداران استان‌های جنوبی یمن از منصور هادی جدا شدند و به «شورای انتقالی جنوبی» پیوستند.

بیشتر بخوانید:

حملات هوایی به یمن در شش ماه اخیر بیشتر از کل سال ۲۰۱۶ بود

Share