Share

سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌ای گفته است ده‌ها هزار زن و دختر توسط وابستگان گروه «دولت اسلامی» (داعش) مورد سوء‌استفاده جنسی قرار گرفته‌اند. به‌گفته سازمان ملل، این قربانیان نیاز به حمایت و امنیت دارند و مجرمان نباید بدون مجازات بمانند.

سازمان ملل می‌گوید تاکنون هیچ اثری از زنان و دختران ربوده‌شده توسط داعش در عراق وجود ندارد.

سازمان ملل می‌گوید تاکنون هیچ اثری از زنان و دختران ربوده‌شده توسط داعش در عراق وجود ندارد.

در این گزارش که در ژنو منتشر شده، آمده است که نیروهای داعش دختران و زنان ربوده‌شده را مجبور به گرویدن به اسلام کرده، زندانی و تحقیر کرده و با آن‌ها همچون بردگان رفتار کرده‌اند.

دفتر سازمان ملل در ژنو ضمن آن‌که دولت عراق را موظف دانسته تا در این زمینه به قربانیان توجه نشان دهد، گفته است وضعیت کودکان زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند غیرقابل تحمل است. این کودکان اغلب گواهی تولد ندارند، زیرا بر اساس قانون، پدر و مادر مجبور به ارائه گواهی ازدواج هستند و در مورد تجاوزات افراد داعش این امر غیرممکن است.

در گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل و مأموریت پشتیبانی سازمان ملل در عراق (یونامی)، آمده است که این کودکان نباید مورد تبعیض قرار بگیرند، آن‌ها می‌توانند مورد سوء استفاده قاچاقچیان انسان قرار گیرند یا قربانی آن‌ها شوند.

سازمان ملل شمار این قربانیان را در اختیار ندارد اما سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید تنها در میان اقلیت کردهای یزیدی از ماه اوت ۲۰۱۴ بیش از سه هزار و ۵۰۰ زن و دختر ربوده شده‌اند که تا کنون از یک‌هزار و ۶۰۰ نفر از آن‌ها هیچ اثری به‌دست نیامده است.

Share