Share

دست کم ۳ زندانی برای اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرای زندان رجایی شهر کرج منتقل شده‌اند. منابع حقوق بشری این احتمال را مطرح کرده‌اند که سید جمال سیدموسوی، زندانی سنی مذهب که به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده است نیز در میان این سه نفر باشد.

عکس از آرشیو

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه اول شهریور ماه با اعلام این خبر، از احراز هویت یکی از این سه زندانی خبر داده است. حریف (صادق) غلامی، روز دوشنبه ۳۱ مرداد اجازه یافته برای آخرین بار با خانواده خود ملاقات کند.

این فرد ابتدا به اتهام «حمل و نگهداری هزار و ۲۰۰ گرم کراک» به اعدام محکوم شده بود اما زمان انتقال به سلول انفرادی برای انجام تشریفات اعدام، اقدام به قتل زندانی دیگری کرده بود. درباره دلایل این اقدام او اطلاعی در دست نیست اما بعضی زندانیان محکوم به اعدام، برای پرونده سازی و به تاخیر انداختن اجرای حکم خود دست به چنین کاری می‌زنند.

یک منبع مطلع درباره وضعیت این زندانی به هرانا گفته است: «با وجود باز بودن پرونده و لزوم رسیدگی به پرونده قتل، با دستور قاضی دیه خانواده مقتول از بیت المال پرداخت شد تا پرونده قتل مختومه اعلام شود. در این حالت اعدام این زندانی به دلیل پرونده مواد مخدر‌ش است.»

درباره هویت دو زندانی دیگر اطلاعی در دست نیست اما این احتمال وجود دارد که یکی از آنها سید جمال سیدموسوی، زندانی سنی مذهب زندانی در زندان رجایی شهر باشد.

او بدون داشتن مشکل خاص پزشکی یا درخواست قبلی، روز ۲۵ مرداد به بهانه اعزام به مرکز درمانی از بند خارج شد و تا صبح روز سه شنبه اول شهریور (حدود یک هفته) همچنان از سرنوشت او خبری در دست نبود.

گفته می‌شود این زندانی به جای انتقال به مرکز درمانی به سلول‌های انفرادی زندان رجایی شهر کرج منتقل شده و هفت روز است با دستبند و پابند زنجیر بوده است. به مادر او اعلام شده بود برای آخرین ملاقات قبل از اجرای حکم اعدام به زندان برود. با وجود این، این زندانی به دلایلی نامعلومی صبح روز سه شنبه اول شهریور با دست‌ها و پاهای خونین از دستبند و پابند، برای چند ساعت به بند سابق بازگردانده شده اما دوباره به مقصد نامعلومی برده شد.

هرانا خبر داده است احتمال اجرای حکم اعدام او در ساعات آینده بسیار بالاست.

Share