Share

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق بعد از دیدار و گفت‌وگو با جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد چنانچه بغداد بدیل بهتری برای همه‌پرسی استقلال کردستان عراق ارائه ندهد، همه‌پرسی برگزار می‌شود اما اقلیم کردستان همچنان با بغداد در گفت‌وگو می‌ماند با این هدف که کردستان و عراق «دو همسایه خوب» برای یکدیگر باشند.

مسعود بارزانی و جیمز ماتیس

مسعود بارزانی و جیمز ماتیس

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا به همراه گروهی از مشاوران بلندپایه‌اش ابتدا به بغداد و سپس به اربیل سفر کرد. او در دیدار و گفت‌وگو با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان اظهار نگرانی کرد که برگزاری همه‌پرسی استقلال امکان دارد جنگ با گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه را تحت تأثیر قرار دهد. ماتیس از بارزانی خواست که همه‌پرسی استقلال را به تعویق بیندازد.

در مارس سال جاری احزاب «اتحاد میهنی کردستان» و «دموکرات کردستان» تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را ۲۵ سپتامبر اعلام کردند. انتخابات پارلمانی و انتخابات ریاست اقلیم کردستان یکم نوامبر ۲۰۱۷ برگزار ‌شود. اتحاد میهنی کردستان عراق اعلام کرده که اگر بغداد ۱۰ الی ۱۲ میلیارد دلار به اقلیم کردستان بپردازد، و مسأله مناطق مورد مناقشه هم حل شود، این احتمال وجود دارد که پیشنهاد تعویق همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در میان احزاب کرد به بحث گذاشته شود.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در دیدار با مسعود بارزانی گفت که با برگزاری همه‌پرسی استقلال تفاهم دارد، اما برگزاری همه‌پرسی بسیار فراتر از اهداف آمریکا در عراق است. ماتیس به بارزانی اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا اعتقاد دارد که جنگ با گروه دولت اسلامی (داعش) می‌بایست در حال حاضر در اولویت قرار داشته باشد و به همبن جهت بهتر است که همه‌پرسی استقلال کردستان به تأخیر بیفتد.

مسعود بارزانی هم به ماتیس گفته است که برگزاری همه‌‌پرسی استقلال بر اساس موازین حقوق بشر و دموکراسی حق کردهای کردستان عراق است. او در گفت‌وگو با وزیر دفاع آمریکا خاطرنشان کرد که همه‌پرسی استقلال به هیچ‌وجه جنگ با گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق را تحت تأثیر قرار ندهد.

بارزانی در بیانیه‌ای که منتشر کرده، گفته است:

«تقاضای به تعویق انداختن همه‌پرسی کردستان عراق می‌بایست بدیل‌هایی داشته باشد و این بدیل‌ها هم می‌بایست [برای کردهای عراق] از همه‌پرسی استقلال مفیدتر و مؤثرتر باشند.»

بارزانی و ماتیس با هم به توافق رسیدند که گفت‌وگوهای اربیل با بغداد همچنان ادامه پیدا کند.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا بعد از دیدار و گفت‌وگو با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان به ترکیه سفر کرد.

یکی از اهداف این سفر گفت‌وگو با مقامات بلندپایه ترکیه درباره یگان‌های مدافع خلق در سوریه است. اردوغان در سخنانی که روز گذشته در آنکارا ایراد کرد، خاطرنشان کرد که ترکیه به یگان‌های مدافع خلق در سوریه اجازه نمی‌دهد که دولت مستقلی تشکیل دهند. رئیس جمهوری ترکیه یگان‌های مدافع خلق را متهم کرد که قصد دارند مجرایی برای ارسال سلاح برای پ ک ک و انجام عملیات تروریستی در خاک ترکیه ایجاد کنند.

ایران و ترکیه با یکدیگر توافق کرده‌اند که عملیات نظامی مشترکی علیه حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و پژاک، شاخه ایرانی آن انجام دهند. برخی رسانه‌های ترکیه ادعا کرده‌اند که عملیات مشترک تهران – آنکارا علیه کردها ابتدا در سنجار انجام می‌شود.

حکومت بر سنجار از موضوعات مورد مناقشه بین اقلیم کردستان عراق و گروه‌های کرد نزدیک به پ ک ک است.

بیشتر بخوانید:

توافق ایران و ترکیه درباره عملیات مشترک نظامی علیه گروه‌های کرد

Share