Share

احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس و رئیس کنونی هیات مدیره گروه دیده‌بان شفافیت و عدالت نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نوشته و در آن از او خواسته است تا فهرست دقیق اموال و دارایی‌های خود، همسر و فرزندان خود را در اطلاع مردم قرار دهد.

احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی

توکلی در این نامه که چهارشنبه یکم شهریور منتشر شده، احمد توکلی گفته که روحانی این فهرست را به‌سورت متناوب به‌روز کند و به مردم نیز ضمانت دهد که اگر کسی چیزی بیش از آن‌چه در مجموعه دارایی‌های اعلام‌شده او شناسایی کرد، اولاً اموال شناسایی شده را بدون کم‌وکاست به همان فرد می‌بخشد و ثانیاً «از سمت خود استعفا داده و هرگز به ساحت مسئولیت‌های دولتی و عمومی باز نخواهد گشت».

او به رئیس جمهوری ایران پیشنهاد داده که «از همین امروز تمام مناصب و منافع خود در بخش خصوصی» را واگذار کند و ضمانت بدهد که دست‌کم تا دو سال پس از وزارت، به فعالیت‌های رده‌ بالا (عضو هیأت مدیره یا مدیرعامل) در بخش خصوصی مشغول نخواهد شد.

توکلی همچنین گفته است که تا هنگام تصویب قوانین مورد نیاز برای مبارزه با فساد، روحانی، «خود و وابستگان خود و تمام اعضای دولت و کلیه مدیران مجموعه وزارتخانه‌ها را از طرف معامله قرار گرفتنِ پروژه‌های دولتی به کلی محروم کند تا نشانه‌ای قابل اعتماد از صداقت مقامات و مدیران بلندپایه دولت دوازدهم باشد.»

این نماینده پیشین مجلس از حسن روحانی خواسته که پیش از هر انتصابی، از همه مدیرانش تعهد مکتوب بگیرد که به راهکارهای فوق عمل می‌کند. همچنین هر دستگاهی که به فسادی متهم شد، روحانی در کنار تقاضا از سازمان بازرسی کل کشور برای رسیدگی، از سازمان‌های مردم‌نهاد نیز دعوت کند برای بازرسی و تهیه گزارش برای او به کمک بیایند.

احمد توکلی در حالی از حسن روحانی خواسته تا در مورد دارایی‌های خود و خانواده‌اش شفاف عمل کند که طرفداران دولت نیز جناح مقابل را به فساد مالی متهم می‌کنند. در مناظرات تلویزیونی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران این اتهام‌های متقابل به شکل گسترده‌ای مطرح شد.

خبر «کشف پوشاک قاچاق» در منزل دختر فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم و «فساد مالی» حسین فریدون، برادر حسن روحانی از جمله مواردی بود که علیه روحانی در مناظرات تلویزیونی مطرح شد.

حسین فریدون علاوه بر ارتباط با برخی از مفسدان مالی و اقتصادی به سوء استفاده از رانت ویژه برای تحصیل در مقطع دکترا نیز متهم شده است.

Share