Share

خواجه محمد آصف، وزیر خارجه پاکستان می‌گوید آمریکا با ندیده گرفتن نقش و اهمیت این کشور در مبارزه با تروریسم،  نه تنها به پاکستان بی‌احترامی کرده، بلکه انتظار دارد که پاکستان تقاص شکست‌های ایالات متحده در افغانستان را پس دهد.

خواجه محمد آصف، وزیر خارجه پاکستان

به گزارش خبرگزاری رویترز، خواجه محمد آصف وزیر خارجه پاکستان در یک برنامه تلویزیونی که از شبکه «جئو تی وی» پخش شد، در پاسخ به دونالد ترامپ که پاکستان را تلویحاً به حمایت از طالبان متهم کرده، گفته است:

«آمریکا نباید از پاکستان انتظار داشته باشد تقاص شکست‌هایش در افغانستان را پس دهد. التزام ما در مبارزه با تروریسم در منطقه بی‌نظیر است.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شامگاه دوشنبه ۲۱ اوت /۳۰ مرداد مقابل بیش از دو هزار فرمانده و سرباز ارتش آمریکا در قرارگاه «فورت مایر» در آرلینگتون ویرجینیا در سخنانی از رویکرد پاکستان در مبارزه با تروریسم انتقاد کرد و گفت که این کشور پناهگاه امنی برای«عاملان آشوب، خشونت و ترور» است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا هم در سخنانی که سه‌شنبه ۲۲ اوت/ ۳۱ مرداد در ساختمان وزارت خارجه آمریکا ایراد کرد، به پاکستان هشدار داد که در مبارزه با تروریسم اهتمام بیشتری بکند. تیلرسون با اشاره به روابط آمریکا با پاکستان گفت تروریست‌ها در این کشور از پناهگاه امن برخوردارند و برای حمله به سربازان آمریکایی و صلح و ثبات در افغانستان برنامه‌ریزی می‌کنند و به همین جهت هم اعتماد آمریکا به پاکستان از بین رفته است.

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که روابط آتی آمریکا با پاکستان تابع تغییر رویکرد این کشور در مبارزه با تروریسم است.

وزارت خارجه آمریکا، پاکستان را تهدید کرده که اگر در رابطه‌اش با طالبان تجدید نظر نکند، آمریکا این کشور را به عنوان یک قدرت اتمی به رسمیت نمی‌شناسد. همچنین ممکن است کمک‌های خود به اسلام‌آباد را قطع و یا جایگاه این کشور جنوب آسیا را به عنوان «یکی از متحدان مهم و بزرگ غیر ناتو» تنزل دهد.

خواجه محمد آصف فقط چند ساعت بعد از این تحولات در گفت‌وگو با شبکه «جئو تی وی» با اشاره به تلفات پاکستان در مبارزه با تروریسم در مقام پاسخگویی برآمد. وزیر خارجه پاکستان گفت از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ که آمریکا علیه گروه‌های جهادی اعلام جنگ کرده است، بیش از ۷۰ هزار نفر از نظامیان پاکستان در راه مبارزه با تروریسم کشته شده‌اند.

وزیر خارجه پاکستان گفت در نظر دولت این کشور مبارزه با تروریسم یک امر بدیهی‌ست اما بدان معنی نیست که ایالات متحده آمریکا بتواند با تحت فشار قرار دادن پاکستان یا تهدید این کشور در جنگ با تروریسم پیروز شود:

«سهم ما و قربانیان ما در این مبارزه و نقش ما به عنوان شریک آمریکا نادیده گرفته شد و به ما بی‌احترامی شد.»

در سال ۲۰۱۱ هنگامی که نیروی نظامی آمریکا مخفیگاه اسامه بن‌لادن، رهبر  القاعده را  در ابیت‌آباد پاکستان کشف کرد و موفق شد او را به قتل برساند، روابط آمریکا و پاکستان تیره شد.

به گفته وزیر خارجه پاکستان، این کشور از اظهارات دونالد ترامپ درباره نقش تازه هند در جنگ افغانستان نیز خشنود نیست. بر اساس استراتژی دولت ترامپ، هند می‌بایست با آمریکا در برقراری امنیت در افغانستان و رونق بخشیدن به اقتصاد این کشور همکاری بیشتری بکند. هدف مشترک آمریکا و هند، تأمین صلح و امنیت در جنوب آسیا و اقیانوس آرام است. پاکستان از این واهمه دارد که با ورود هند به جنگ افغانستان، منزوی شود.

بیشتر بخوانید:

وضعیت افغانستان و استراتژی آمریکا

Share