Share

بنیامین نتانیاهو در دیدار با ولادیمیر پوتین در روسیه گفت حضور رو به رشد ایران در سوریه تهدیدی برای اسرائیل محسوب می‌شود.

دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سوچی

دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سوچی

به‌گزارش رویترز، دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه چهارشنبه ۲۳ اوت / یکم شهریور در سوچی برگزار شد. در این سفر یوسی کوهن، رئیس سازمان موساد و مئیر بن شبات، مشاور جدید امنیت ملی اسرائیل، نتانیاهو را همراهی می‌کنند.

در این دیدار نتانیاهو خطاب به پوتین گفت: «با تلاش‌های مشترک، ما در حال پیروزی بر گروه «دولت اسلامی» (داعش) هستیم و این بسیار مهم است. اما از سوی دیگر در مناطقی که داعش نابود می‌شود ایران پا می‌گیرد.»

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «ما نمی‌توانیم حتی یک لحظه هم فراموش کنیم که ایران موجودیت اسرائیل را هر روز تهدید می‌کند.»

نتانیاهو جمهوری اسلامی را متهم کرد که «سازمان‌های تروریستی را مسلح و آن‌ها را تأمین می‌کند و مروج تروریسم است».

روسیه که هم به شکل سیاسی و هم نظامی از رژیم بشار اسد در سوریه پشتیبانی می‌کند به‌همراه ایران و ترکیه از بانیان ایجاد «مناطق کم‌تنش» در سوریه است. اسرائیل از آن بیم دارد که ایران و حزب‌الله لبنان، که آن‌ها نیز همچون روسیه متحدان دمشق هستند، حضورشان در سوریه موجب تقویت مواضع آن‌ها در مرزهای شمالی اسرائیل شود.

پوتین در دیدار با نتانیاهو واکنشی به این سخنان او درباره نقش ایران در سوریه نشان نداد.

بنیامین نتانیاهو در روزهای اخیر چند بار مسئله ایران را پیش کشیده و گفته که رفتار این کشور پس از توافق هسته‌ای تغییری نکرده است.

یوسی کوهن، رئیس موساد نزدیک به دو هفته پیش در کابینه دولت اسرائیل همین سخنان نتانیاهو در دیدار با پوتین را بیان کرده بود. او گفته بود در منطقه «هرجا که داعش از بین می‌رود، ایران ظاهر مى‌شود» و «رژیم ایران در سوریه و عراق و نقاط دیگر، خلائی را که با نابودی داعش به‌وجود می‌آید پر می‌کند.»

به‌گفته کوهن در حال حاضر ایران ۱۶ هزار نفر از نیروهای مسلح خود را در سوریه دارد که بسیاری از آن‌ها افراد سپاه پاسداران هستند و بقیه از گروه‌های شیعه غیرایرانی، از جمله حزب‌الله لبنان، هستند.

دولت اسرائیل چهارشنبه ۱۶ اوت / ۲۵ مرداد اعلام کرد که تصاویر ماهواره‌ای این کشور نشان می‌دهند که در مرکز سوریه ایران در حال ساخت یک کارخانه موشک‌سازی است. اسرائیل گفت طرح این ساختمان شبیه یکی از مراکز موشک‌سازی ایران است که در اطراف پارچین قرار دارد.

اسرائیل خواهان آن است که نیروهای ایران، حزب‌الله لبنان و دیگر هم‌پیمان‌های آن‌ها از سوریه خارج شوند.

این کشور بارها به خاک سوریه به‌ویژه در منطقه جولان حمله کرده و در این حملات چند بار مواضع حزب‌الله لبنان در سوریه را هدف قرار داده است.

Share