Share

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان و داود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه شامگاه گذشته در اربیل با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. مهم‌ترین موضوع مورد بحث همه‌پرسی استقلال کردستان عراق بود.

داود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه و مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق

وزیر خارجه ترکیه که ابتدا به بغداد سفر کرده بود، پیش از ادامه سفرش به اربیل در یک نشست خبری که روز گذشته در بغداد برگزار شد و از شبکه‌های تلویزیونی ترکیه هم پخش شد گفت:

«انتظارات ما از اربیل مشخص است: لغو همه‌پرسی استقلال کردستان به خاطر آینده کردها در عراق متحد و یکپارچه.»

خبرگزاری رودا گزارش داده که مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان در دیدار و گفت‌وگو با وزیر خارجه ترکیه گفته است که اقلیم کردستان دیگر امیدی به دولت مرکزی عراق ندارد. به همین جهت قصد دارد بعد از برگزاری همه‌پرسی همه تلاش خود را به کار ببندد که روابط خوبی با عراق به عنوان «دو همسایه» برقرار کند.

رئیس اقلیم کردستان در دیدار و گفت‌وگو با جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا هم وعده داده بود که گفت‌وگوها با بغداد ادامه پیدا می‌کند. ژنرال ماتیس از بارزانی خواسته است که همه‌پرسی استقلال را به تعویق بیندازد. ایالات متحده آمریکا نگران است که برگزاری همه‌پرسی استقلال در ۲۵ سپتامبر سال جاری، جنگ با گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق را تحت تأثیر قرار دهد.

داود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه به خبرگزاری روداو گفته است که روابط تجاری ترکیه با اقلیم کردستان ربطی به همه‌پرسی استقلال ندارد و ترکیه قصد ندارد اقلیم کردستان را تحریم اقتصادی کند:

«برگزاری همه‌پرسی استقلال فکر چندان خوبی نیست و البته این به تجارت بین ترکیه و اقلیم ربطی ندارد. ما قصد نداریم برادران و خواهران کردمان را در مضیقه قرار دهیم.»

نفت کردستان از طریق خط لوله «جیهان» که در اختیار ترکیه است صادر می‌شود. بخش عمده‌ای از درآمد اقلیم کردستان به صدور نفت از این خط لوله وابسته است.

چاووش اوغلو اعلام کرده که دولت عزاق موظف است به حقوقی که برای اقلیم کردستان در قانون اساسی عراق در نظر گرفته شده احترام بگذارد.

سرلشکر محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته همراه با گروهی از مقامات نظامی ایران به ترکیه سفر کرد. همزمان با سفر مقامات ارشد نظامی ایران به ترکیه، مولود چاووش‌اوغلو، هشدار داد که برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق ممکن است سرآغاز یک جنگ داخلی خونین در این کشور باشد.

در عراق این نگرانی وجود دارد که هدف اصلی از برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق، نه استقلال، بلکه ضمیمه کردن کرکوک با میدان‌های نفتی‌اش به اقلیم کردستان عراق است. اتحاد میهنی کردستان عراق اعلام کرده که اگر بغداد ۱۰ الی ۱۲ میلیارد دلار به اقلیم کردستان بپردازد، و مسأله مناطق مورد مناقشه هم حل شود، این احتمال وجود دارد که پیشنهاد تعویق همه‌پرسی استقلال کردستان عراق در میان احزاب کرد به بحث گذاشته شود. مسعود بارزانی هم اعلام کرده است که بغداد می‌بایست جایگزینی را برای همه‌پرسی استقلال کردستان پیشنهاد دهد.

بیشتر بخوانید:

بارزانی: بغداد جایگزینی برای همه‌پرسی استقلال پیشنهاد دهد

Share