Share

نمایندگی دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به بیانیه نمایندگی دائم آمریکا درباره سفر نیکی هیلی به وین و دیدار با مسئولان آژانس نسبت به عواقب مخرب هر گونه فشار غیر قانونی به آژانس در اجرای وظایف خود هشدار داد. ایران نگران است که آژانس در مورد اطلاعاتی که از تأسیسات هسته‌ای‌ و مراکز نظامی ایران دارد، «امانت‌داری» را رعایت نکند.

دفتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درژنو

دفتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درژنو

نماینده آمریکا در سازمان ملل روز گذشته به وین سفر کرده بود که مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را درباره ضرورت بازدید از مراکز و تأسیسات نظامی ایران متقاعد کند. نیکی هیلی پیش از سفرش به وین گفته بود:

«وقتی به رفتار ایران در گذشته نگاه می‌کنی، می‌بینی در دانشگاه‌ها و مراکز نظامی، مخفیانه اقداماتی انجام شده. آیا [آژانس بین‌المللی انرژی اتمی] همه چیز را تحت نظارت دارد؟ آیا بر مراکزی که قبلاً اقدامات مخفیانه در آن انجام می‌شد نظارت دارند؟ آیا می‌توانند به این مناطق دسترسی پیدا کنند؟ آیا جلوی بازرسان آژانس را گرفته‌اند؟»

نمایندگی دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اکنون در بیانیه‌ای که جمعه ۳ شهریور/ ۲۵ اوت انتشار داده می‌گوید اهداف سفر نیکی هیلی به وین با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره نقش آژانس برای حفظ اطلاعات حساسی که از مراکز هسته‌ای ایران در اختیار دارد در تعارض است.

نمایندگی دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرده که جمهوری اسلامی با وظایف و مسئولیت‌های خود در برجام و پروتکل الحاقی آشناست و برای تداوم برجام ضرورت دارد که همه طرفین به تعهداتشان پایبند باشند.

مقامات آمریکایی ۱۷ ژوئیه اعلام کرده بودند که به نظر آن‌ها توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت ایران از تروریسم و پیکارجویی، همدستی با دولت بشار اسد، دشمنی با اسرائیل و حملات سایبری به آمریکا، اسرائیل و متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس از عوامل تضعیف برجام توسط ایران است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم دو هفته پیش به تأکید گفته بود که به گمان او ایران به روح توافق هسته‌ای پایبند نیست.

نمایندگی دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌اش پاسخ می‌دهد که نگرانی آمریکا ناشی از «سیاست شکست‌خورده» این کشور در «ترویج از ایران‌هراسی» است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان چهارشنبه اول شهریور/ ۲۳ اوت بعد از دیدار و گفت‌وگو با یوکیو آمانو در پیتمی در توئیتر نوشت:

«با پرسش‌های فراوانی درباره توافق ایران به وین آمدیم. پاسخ‌های خوبی گرفتیم، اما هنوز تردیدها و نگرانی‌های زیادی داریم.»

هیلی در این دیدار خواهان دسترسی آمریکا به هر جایی در ایران که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاعاتی در مورد فعالیت‌های مرتبط با برجام در آنها در اختیار دارد، شده است.

نمایندگی دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از مقامات آژانس، و بازرسان و متخصصان آن خواسته است که با «امانتداری» وظایف و مأموریت‌هایشان را انجام دهند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده که اگر ایران اراده کند، می‌تواند در پنج روز در تأسیسات فردو غنی‌سازی ۲۰ درصدی را راه بیندازد، با این حال اولویت سازمان انرژی اتمی بر حفظ توافق هسته‌ای‌ست.

بیشتر بخوانید:

درخواست نیکی هیلی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: بازرسیِ مراکز نظامی ایران

Share