Share

تانک‌های ارتش سوریه در چهارمین روز حمله به لاذقیه با شلیک‌های خود این شهر را در هم کوبیده و ده‌ها نفر را کشتند.

به گزارش رویترز، امروز سه‌شنبه ۲۵ مردادماه، در چهارمین روز از حمله‌های ارتش سوریه به شهر لاذقیه در شمال این کشور تانک‌های ارتش این شهر را مورد هدف شلیک‌های خود قرار دادند.

بنا به این گزارش با حمله‌های امروز آمار کشته‌شدگان چهار روز اخیر در لاذقیه به بیش از ۳۴ نفر رسیده است.

به گفته شاهدان عینی، اردوگاه پناهندگان فلسطینی به نام الرام الفلسطینی و همچنین محله الشعاب مورد هدف قرار گرفتند.

کریستوفر گانس، سخنگوی آژانس کمک‌رسانی به پناهندگان خاورمیانه سازمان ملل گفت: «بین پنج تا ۱۰ هزار نفر از پناهندگان فرار کرده‌اند و ما نمی‌دانیم کجا هستند. این موضوع نگران‌کننده است.»

وی افزود: «از این پناهندگان چند نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.»

به گزارش اتحادیه هماهنگی انقلاب سوریه، گروه مخالف حکومت، شش غیرنظامی روز گذشته در لاذقیه کشته شدند که آمار کشته‌شدگان این شهر را به ۳۴ تن رساند.

احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه: این آخرین سخنان ما با رهبران سوریه است. چیزی که انتظار داریم توقف فوری و بدون پیش‌شرط عملیات نظامی است

به گزارش مخالفان روز گذشته ارتش با حمله به شهر هولا در شمال حمص هشت نفر را کشته‌اند و به دستگیری‌های گسترده مردم ادامه می‌دهند. در حمص نیز چهار نفر کشته شده‌اند.

سرکوب‌های اخیر با آغاز ماه رمضان و تظاهرات شبانه مخالفان حکومت پس از افطار، کلید خورد.

نیروهای نظامی ارتش سوریه پیش از این به شهر حماه، مکانی که در سال ۱۹۸۲ قتلگاه مخالفان شد؛ و همچنین دیرالزور در شرق، درعا در جنوب و چندین شهر در شمال غرب این کشور حمله کرده‌ بودند.

به نظر می‌رسد حکومت بشار اسد مصمم است تا قیام معترضان را در روزهای آینده در سراسر کشور سرکوب کند با این حال مردم نیز به تظاهرات ادامه می‌دهند. به گفته یکی از مخالفان در دیرالزور تظاهرات در این شهر از سر گرفته می‌شود.

در روزهای اخیر آمریکا، اتحادیه اروپا و ترکیه در باره ادامه سرکوب‌ها به دمشق هشدار دادند اما دولت این کشور به منتقدان خود فهماند که به فشارهای جهانی تمکین نمی‌کند.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) امروز اعلام کرد که ارتش پس از «پاک کردن دیرالزور از شر گروه‌های مسلح» آغاز به خروج از این شهر کرده است. دیرالزور از ۹ روز پیش مورد حمله قرار گرفت.

به گفته ساکنان دیرالزور، ارتش توپخانه ضدهوایی خود را برچیده است اما نیروهای زرهی آن در میدان‌های اصلی شهر همچنان مستقرند و سربازان نیروهای امنیتی را برای دستگیری مخالفان همراهی می‌کنند.

احمد داود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز گذشته بشار اسد را فراخواند تا به عملیات نظامی پایان دهد در غیر این صورت پیامدهای دشواری در انتظار اوست.

داود اوغلو گفت: «این آخرین سخنان ما با رهبران سوریه است. چیزی که انتظار داریم توقف فوری و بدون پیش‌شرط عملیات نظامی است.»

داود اوغلو هشدار داد که اگر عملیات نظامی متوقف نشود دیگر حرفی نمی‌ماند تا در مورد اقدامات لازم بگوییم.

همچنین معروف البخیت، نخست‌وزیر اردن نیز خواستار توقف فوری عملیات نظامی در شهرهای مختلف سوریه شد.

حکومت سوریه از آغاز اعتراضات در این کشور اصلاحاتی را در ساختار سیاسی این کشور به تصویب رساند اما مخالفان این اصلاحات را ناکافی می‌دانند و با ادامه کشتارها آن‌ها را غیرواقعی ارزیابی می‌کنند.

رهبران سوریه در برابر اعتراضات مخالفان، تظاهرات موافقان حکومت و اصلاحات بشار اسد را سازماندهی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری سانا در شهر طرطوس که بیشتر ساکنان آن از شیعیان علوی، مذهب خاندان اسد، هستند روز گذشته هزاران نفر برای «اتحاد ملی و پشتیبانی از اصلاحات به رهبری بشار اسد» دست به تظاهرات زدند.

گروه‌های مخالف حکومت سوریه فهرستی در دست دارند که بر پایه آن در این ماه ۲۶۰ نفر کشته شده‌اند که در میان آن‌ها حدود ۱۴ زن و دو کودک دیده می‌شوند.

اعتراضات مخالفان در سوریه از اسفندماه سال گذشته آغاز شد. به گفته فعالان حقوق بشر از آغاز اعتراضات دست‌کم ۱۲ هزار نفر دستگیر شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل فهرست ۱۷۰۰ نفر از کشته‌شدگان را دارد در حالی که آمریکا دو هزار نفر بیشتر از این تعداد را اعلام کرده است.

حکومت سوریه نیز از کشته شدن ۵۰۰ نیروی پلیس و سرباز از اسفندماه سال گذشته تاکنون خبر می‌دهد.
 

Share