Share

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید کره شمالی برای تولید قطعات یک راکتور هسته‌ای جدید که در دست ساخت دارد به تلاش‌های خود افزوده در حالی‌که همچنان به فعالیت تأسیسات اصلی هسته‌ای خود نیز برای تأمین سوخت بمب‌های اتمی‌اش ادامه می‌دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

به‌گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این موضوع را در گزارش سالانه خود که روز جمعه ۲۵ اوت / ۳ شهریور منتشر شده، آورده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کره شمالی دسترسی ندارد و فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را به‌طور عمده از طریق تصاویر ماهواره‌ای نظارت می‌کند.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در وب‌سایت کنفرانس عمومی سالانه آن منتشر شده، گفته است که «نشانه‌هایی از افزایش فعالیت‌های مربوط به ساخت قطعات خاص راکتور در محل ساخت‌وساز راکتور آب سبک دیده می‌شود.»

در این گزارش همچنین آماده است: «آژانس نشانه‌هایی از تحویل یا وارد کردن اجزای اصلی راکتور در ساختمان محفظه آن مشاهده نکرده است.» راکتور جدید بزرگ‌تر از راکتور موجود در یونگبیون است.

به‌گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در طول سال گذشته میلادی، هیچ نشانه‌ای از این‌که کره شمالی از آزمایشگاه نزدیک به راکتور اصلی خود استفاده می‌کند وجود نداشت. کره شمالی در راکتور اصلی خود پلوتونیم را از طریق میله‌های سوختی تولید می‌کند. به‌نظر می‌رسد که این گزارش برخلاف گزارش اخیر یک گروه محقق آمریکایی است که گفته بود این آزمایشگاه به‌طور متناوب فعالیت کرده است.

آژانس گفته که فعالیت راکتور اصلی کره شمالی همچنان ادامه داشته. در گزارشِ قبلیِ آژانس گفته شده بود که این راکتور در سال ۲۰۱۵ مجدد سوخت‌گیری شده و میله‌های سوختی آن احتمالاً دو سال بعد حذف خواهند شد. گزارش روز جمعه این پیش‌بینی را تأیید کرده و گفته است که این چرخه سوخت باید تا اواخر سال ۲۰۱۷ ادامه یابد.

هنوز اطلاعات کمی در مورد تلاش‌های کره شمالی برای ایجاد راکتوری دیگر که بتواند با اورانیوم غنی‌شده‌ی بالا، سوخت سلاح‌های هسته‌ای را تأمین کند وجود دارد، اما این گزارش نشان می‌دهد که فعالیت در یونگبیون ادامه داشته است.

گزارش افزوده است: «شواهد حاکی از استفاده از تأسیسات سانتریفیوژ برای غنی‌سازی است. کار ساخت‌وساز یک ساختمان در مجاورت تأسیسات سانتریفیوژ به انجام رسیده است.»

از آغاز سال  ۲۰۱۶ کره شمالی دست به دو آزمایش هسته‌ای و ده‌ها آزمایش موشکی زده است. این اقدامات قدرت‌های جهانی را نگران کرده و تهدیدهای دو طرف در شبه‌جزیره کره این منطقه را به‌شدت نظامی کرده است.

کره شمالی در روزهای پایانی ماه ژوئیه به‌رغم ممنوعیت جهانی باز هم دست به آزمایش دو موشک بین قاره‌ای خود زد. موشک‌هایی که به‌گفته کارشناسان می‌توانند خاک آمریکا را مورد هدف قرار دهند.

پس از این آزمایش‌ها دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا کره شمالی را با «آتش و خشم» مورد تهدید قرار داد. در مقابل پیونگ‌یانگ تهدید کرد که شبه‌جزیره گوام در اقیانوس آرام را که تحت کنترل آمریکاست و واشنگتن در آن پایگاه نظامی مهمی دارد، مورد حمله قرار خواهد داد. با این حال کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی این نقشه را به‌طور موقت کنار گذاشت.

این‌که پیونگ‌یانگ بتواند بمب هسته‌ای را چنان کوچک کند تا در کلاهک موشکی مورد استفاده قرار گیرد هنوز روشن نیست اما نظرها عموماً بر آن است که کره شمالی هنوز نمی‌تواند از چنین کلاهک پرحرارتی هنگامی که موشک وارد جو زمین می‌شود، حفاظت کند.

دو روز پیش خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش داد که کیم جونگ اون به‌رغم منزوی شدن جهانی کشورش دستور ساخت قطعات موشکی تازه‌ای را صادر کرده است.

بیشتر بخوانید:

رهبر کره شمالی با وجود تحریم‌های آمریکا دستور ساخت قطعات موشکی داد

Share