Share

نیروهای عراقی توانسته‌اند گروه «دولت اسلامی» (داعش) را از بیش از ۷۰ درصد شهر تلعفر بیرون برانند.

حشدالشعبی نیز در عملیات تلعفر حضور دارد

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق در کنفرانسی خبری با ژان‌ـ‌ایو لودریان، همتای فرانسوی‌اش و فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه گفت که «هفتاد درصد شهر آزاد شده…ان شاء الله بقیه آن هم به زودی آزاد می‌شود.»

مقر فرماندهی مشترک عملیات ارتش عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ویژه ضدتروریسم عراق «محله القلعه تلعفر را آزاد کردند … و پرچم عراق را بر فراز ساختمان اصلی القلعه برافراشتند.»

محله القلعه یعنی همان محله ارگ قدیم در مرکز شهر تلعفر متعلق به دوران امپراتوری عثمانی است و بیشتر آن سال ۲۰۱۴ به دست شبه‌نظامیان داعش تخریب شد.

تنها هشت محله از ۲۸ محله تلعفر هنوز تحت کنترل داعش است. رویترز در گزارش خود نوشته که تلعفر تقریباً بازپس‌ گرفته شده است.تلعفر در غرب شهر موصل قرار دارد. این شهر مهم‌ترین شهر باقیمانده تحت کنترل داعش در عراق است. این شهر پیش از جنگ جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ هزار تن داشت.

شماری از مهم‌ترین فرمانده‌های ارشد داعش از این شهر می‌آیند.

حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق یکشنبه، ۲۰ اوت آغاز رسمی عملیات بازپس‌گیری تلعفر را اعلام کرد و خطاب به اعضای داعش گفت: «یا تسلیم شوید، یا بمیرید.»

پیش از آن نیروی هوایی ارتش عراق بیانیه‌ای بر فراز شهر ریخته بود و به ساکنان آن نسبت به آغاز جنگ هشدار داد.

موج‌های آوارگان جنگی پیش از آغاز رسمی عملیات زمینی به راه افتاده بود.سه‌شنبه کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد که وضعیت در تلعفر اسفبار است. دسترسی به آب و مواد غذایی در این شهر هر روز کمتر و محدودتر می‌شود. به گفته سازمان ملل، ۳۰ هزار نفر غیرنظامی در محاصره قرار گرفته اند.

علاوه بر ارتش عراق، نیروهای حشد الشعبی، شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران نیز در نبرد تلعفر حضور داشتند. نیروهای پیشمرگه نیز در شمال این شهر موضع گرفته اند.

دولت عراق وعده داده تا پیش از عید قربان تلعفر بازپس‌گرفته شود.


در همین زمینه

Share