Share

حامیان استقلال اقلیم کردستان عراق شنبه، ۲۶ اوت در شهر کلن آلمان فستیوال برپا کردند. تا تاریخ تعیین‌شده برای برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق کمتر از یک ماه باقی مانده است.

فستیوال حمایت از استقلال کردستان عراق در کلن – منبع: توئیتر

به گفته سازمان‌دهندگان، این راهپیمایی با حضور مهاجران کرد از سرتاسر اروپا برگزار شد؛ کسانی که از رأی آری به استقلال کردستان عراق حمایت می‌کنند و عمدتاً از حامیان حزب دموکرات در آنجا هستند.

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق قرار است ۲۵ سپتامبر برگزار شود. ایران و ترکیه در کنار دولت مرکزی در بغداد مخالف این همه‌پرسی هستند. ایالات متحده نیز خواستار تعویق آن شده است. حکومت اقلیم کردستان عراق اما تغییری در تصمیم خود نداده‌است.


بیشتر بخوانید:


برخی دیگر از گروه‌ها و احزاب کرد نیز با برگزاری همه‌پرسی استقلال در شرایط کنونی موافق نیستند.

در این میان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از استقلال کردستان عراق حمایت کرده‌است.

در فستیوال نیز یکی دو پرچم اسرائیل با پیام‌نوشته «متشکریم» برافراشته شده بود.


بیشتر بخوانید:

حزب گوران خواهان تعلیق همه‌پرسی استقلال کردستان شد
حمایت نتانیاهو از استقلال کردستان عراق

به گزارش شبکه خبری «روداو»، در فستیوال کلن پیامی از مسعود بارزانی، رئیس حکومت اقلیم کردستان عراق خوانده شد. او در این پیام اعلام کرد که «تصمیم‌گیران این همه‌پرسی ملت کردستان هستند، تمام بخش‌های دینی و قومی آن. این موفقیت بزرگ دیگری در تاریخ صلح‌آمیز مبارزه در کردستان است. همه‌پرسی هدف نیست، بلکه وسیله‌ای است برای رسیدن به هدف بزرگتر: استقلال. این استقلال فقط برای مردم کرد نیست، بلکه برای تمام ملت‌ها و دین‌های حاضر در کردستان است.»

بارزانی در این پیام تأکید کرد که خواست همه‌پرسی یک «امر قانونی و عادی» است و از «ملت کردستان» خواست تا «با تمام قوا» از استقلال حمایت کنند.

به گفته سازمان‌دهندگان، ۱۵ هزار تن در این راهپیمایی حضور داشتند.

Share