Share

پس از آن‌که بشار اسد پایان عملیات نظامی در سوریه را اعلام کرد، مخالفان حکومت از کشتارهای تازه‌ در شب گذشته خبر دادند.

به گزارش رویترز، بنا به نظر مخالفان حکومت سوریه شبه‌نظامیان طرفدار بشار اسد روز گذشته پس از نماز عصر دو تن از تظاهرکنندگان شهر حمص را از پای درآوردند و نیروهای امنیتی محله‌های شهر حماه و دمشق را گلوله‌باران کردند.

به گفته ساکنان حماه نیروهای حکومتی به چندین محله سنی‌نشین لاذقیه حمله کرده و صدها نفر را به ورزشگاه شهر منتقل کردند.

با وجود این‌که مقامات سوریه‌ای از بازگشت ارتش از شهرهای حماه و دیرالزور خبر داده‌اند اما ساکنان این شهرها گفته‌اند نیروهای ارتش همچنان حضور دارند و دستگیری‌ها و تیراندازی‌ها ادامه دارد.

 

شهروندان حماه می‌گویند شب گذشته خانه‌های محله القصور گلوله‌باران شد و هم‌زمان گزارش شده است که صدها مأمور امنیتی و نیروهای شبه‌نظامی طرفدار حکومت که «شبیحه» نامیده می‌شوند، به محله رکن‌الدین دمشق حمله کرده‌اند.

بشار اسد، رهبر سوریه روز گذشته در تماسی تلفنی با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که عملیات ارتش علیه مخالفان پایان یافته است

همچنین به گزارش مخالفان نیروهای حکومتی در مرز ترکیه به‌منظور جلوگیری از گریز مردم به سوی مرز به روی شهر بداما در منطقه لاذقیه آتش گشوده‌اند.

به گزارش اتحادیه هماهنگی انقلاب سوریه، روز گذشته در مجموع ۲۴ نفر در سوریه کشته شده‌اند.

بشار اسد، رهبر سوریه روز گذشته در تماسی تلفنی با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که عملیات ارتش علیه مخالفان پایان یافته است.

این در حالی است که به گفته برخی منابع دیپلماتیک که نخواستند نامشان فاش شود، دولت آمریکا در نظر داشت از بشار اسد بخواهد تا قدرت سیاسی را واگذار کند.

به گفته این منابع قرار بود واشنگتن چنین درخواستی را از امروز مطرح سازد و در پی آن اتحادیه اروپا در همین چارچوب اقدام کند.

یک دیپلمات غربی گفت: «اسد تلاش دارد تا ترکیه را قانع سازد که حمله‌ها پایان یافته‌اند، موضوعی که می‌تواند مانع طرح درخواست کناره‌گیری اسد از سوی واشنگتن شود.»

این دیپلمات افزود: «اما عملیات نظامی در سوریه پایان نیافته است.»

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل امروز شورای حقوق بشر را فراخواند تا وضعیت حکومت سوریه را به دادگاه جنایی بین‌المللی گزارش کند

سازمان ملل در بیانیه‌ای خبر داد که در تماس تلفنی بشار اسد با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نگرانی خود را نسبت به نقض حقوق بشر در سوریه، افزایش خشونت‌ها و استفاده از نیروهای امنیتی و ارتش علیه شهروندان سوریه به‌ویژه در اردوگاه فلسطینی‌های پناهنده در این کشور، اعلام کرد.

سه روز پیش اردوگاه پناهندگان فلسطینی به نام الرام مورد هدف نیروهای حکومتی سوریه قرار گرفت.

کریستوفر گانس، سخنگوی آژانس کمک‌رسانی به پناهندگان خاورمیانه سازمان ملل گفت: «بین پنج تا ۱۰ هزار نفر از پناهندگان فرار کرده‌اند و ما نمی‌دانیم کجا هستند. این موضوع نگران‌کننده است.»

وی افزود: «از این پناهندگان چند نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.»

در بیانیه سازمان ملل آمده است بان کی مون در صحبت‌های تلفنی خود بر پایان عملیات نظامی و بازداشت گسترده مردم تأکید کرده و بشار اسد در پاسخ گفته است عملیات ارتش و پلیس خاتمه یافته‌اند.

بان کی مون بار دیگر درخواست کرد پرونده‌ای مستقل به‌منظور بررسی کشتار تظاهرکنندگان و خشونت‌های به‌کار رفته در سوریه گشوده شود.

دبیرکل سازمان ملل از بشار اسد خواست روند معتبر و صلح‌آمیز پیشبرد اصلاحات به منظور ایجاد تغییرات گسترده در کشور را پیش بگیرد.

بشار اسد نیز به‌نوبه خود از اصلاحاتی که تاکنون به تصویب رسیده‌اند سخن گفته است.

از سوی دیگر شورای حقوق بشر سازمان ملل امروز پنج‌شنبه ۲۷ مرداد، اعلام کرد که روز دوشنبه آینده نشست فوق‌العاده‌ای در مورد افزایش خشونت‌ها در سوریه برگزار خواهد کرد.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل امروز شورای حقوق بشر را فراخواند تا وضعیت حکومت سوریه را به دادگاه جنایی بین‌المللی گزارش کند.

به گفته فعالان حقوق بشر از پنج ماه گذشته که جنبش اعتراضی در سوریه آغاز شده است بیش از ۱۸۰۰ نفر کشته شده‌اند.
 

Share