Share

بر اثر انفجار دو بمب کنار جاده‌ای در ولایت هرات در غرب افغانستان،‌ دست‌کم ۲۱ غیرنظامی کشته و ۱۶ تن دیگر که بیشتر آنان کودکان و زنان هستند، زخمی شدند.

نورخان نیکزاد، سخنگوی پلیس هرات گفت که این انفجارها بامداد پنج‌شنبه ۲۷ مرداد هنگامی رخ داد که دو خودروی حامل غیرنظامیان از شهرک اوبه در شرق این ولایت به سوی شهر هرات در حرکت بودند.

به گفته وی در نخستین رویداد یک خودروی باری با بمب کارگذاری شده برخورد کرد که بر اثر آن چهار سرنشین آن به شدت زخمی شدند.

مسئول مطبوعاتی پلیس هرات افزود که ساعتی پس از این رویداد، یک مینی‌بوس حامل غیرنظامیان که به طرف شهر هرات در حرکت بود با بمب برخورد کرد که طی آن ۲۱ تن از سرنشیان آن کشته و ۱۲ تن نیز مجروح شدند.

بصیرخان، یکی از بزرگان شهرک اوبه گفت که ۱۲ تن از جان‌باختگان این رویداد کودکان زیر ۱۰ سال هستند.

سازمان ملل: نیمه نخست سال ۲۰۱۱ مرگبارترین دوره برای غیرنظامیان در ۱۰ سال گذشته بود

وی که برای امدادرسانی به زخمی‌شدگان به محل رویداد رفته بود گفت که شدت انفجار به حدی زیاد بوده است که اجساد بیشتر قربانیان قابل شناسایی نبوده‌اند.

طالبان که همواره از بمب‌های دست‌ساز کنار جاده‌ای برای هدف قرار دادن نیروهای دولتی و نظامیان بین‌المللی استفاده می‌کنند، در مورد این رویداد اظهارنظر نکرده‌اند.

اما سخنگوی پلیس هرات، طالبان را متهم ساخت که این بمب‌ها را به‌منظور برهم زدن امنیت در مناطق شرقی هرات که تراکم جمعیت در آن زیاد است، کارگذاری کرده‌اند.

امنیت شهر حدود یک ماه پیش از نظامیان بین‌المللی به نیروهای امنیتی افغانستان سپرده شد اما مردم این ولایت نگران‌اند تحرکات تازه شورشیان در بعضی از مناطق بیرون شهری،‌ امنیت شهر هرات را که از مراکز عمده تجارتی و اقتصادی افغانستان است، تحت تأثیر قرار دهد.

هرات طی یک سال اخیر شاهد چندین رویداد مرگبار غیرنظامیان بر اثر انفجار ناشی از بمب‌های کنار جاده‌ای بوده است که بر اثر آن ده‌ها غیرنظامی جان‌باخته و یا زخمی شده‌اند.

برپایه اطلاعات منابع بین‌المللی، تلفات غیرنظامیان در افغانستان از آغاز جنگ ۱۰ ساله ائتلاف بین‌المللی برعلیه طالبان و القاعده در این کشور بی‌سابقه بوده است.

سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش از تلفات غیرنظامیان در افغانستان؛‌ نیمه نخست سال ۲۰۱۱ را مرگبارترین دوره برای غیرنظامیان در ۱۰ سال گذشته خواند.

دراین گزارش آمده است که در شش ماه اول سال جاری میلادی ۱۴۶۲ غیرنظامی کشته شده‌اند که بیشتر از ۸۰ درصد آنان در حملات و بمب‌های کنار جاده‌ای شورشیان کشته شده‌اند.
 

Share