Share

باراک اوباما و اتحادیه اروپا در بیانیه‌های جداگانه‌ای خواهان کناره‌گیری بشار اسد شدند. اروپا و آمریکا از تحریم‌های تازه علیه سوریه خبر دادند.

به گزارش منابع خبری، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا امروز پنج‌شنبه ۲۷ مرداد در بیانیه‌ای اعلام کرد که بشار اسد «به سود مردم سوریه» باید از قدرت کناره‌گیری کند.

اوباما همچنین خبر داد که دارایی‌های حکومت سوریه در ایالات متحده مسدود خواهد شد.

دولت آمریکا تاکنون خشونت‌های رهبری سوریه علیه شهروندان این کشور را محکوم کرده و اعلام کرده بود که بشار اسد «مشروعیت» خود را به‌عنوان رهبر کشور از دست داده است.

رئیس جمهور آمریکا در بیانیه خود آورده است: «آینده سوریه به‌وسیله مردم این کشور تعیین می‌شود اما در حال حاضر، بشار اسد در برابر اراده مردم قرار گرفته است. برای نجات مردم سوریه، زمان کناره‌گیری بشار اسد از قدرت فرا رسیده است.»

اوباما تأکید کرد «گفت‌وگو و اصلاحات» که بشار اسد مدعی آن است در برابر «بازداشت‌ها، شکنجه‌ها و کشتار مردم سوریه» پوچ از آب درآمده است

اوباما تأکید کرد «گفت‌وگو و اصلاحات» که بشار اسد مدعی آن است در برابر «بازداشت‌ها، شکنجه‌ها و کشتار مردم سوریه» پوچ از آب درآمده است.

رئیس جمهور آمریکا با بیان این‌که چون بشار اسد راه گذار به دمکراسی را در پیش نگرفت «زمان آن فرارسیده که از سر راه مردم سوریه کنار برود.»

باراک اوباما افزوده است که دولت بشار اسد از سوی کشورهای جهان محکوم شده و تنها امید باقی‌مانده آن جمهوری اسلامی ایران است.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا نیز خواهان کناره‌گیری بشار اسد از قدرت سیاسی شد.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: «وعده‌های اصلاحات رئیس جمهور (سوریه) تمامی اعتبار خود را از دست داده‌اند، چرا که اصلاحات با سرکوب‌های مداوم پیش برده نمی‌شود.»

اشتون افزود: «اتحادیه اروپا بر این باور است که اسد در میان مردم سوریه اعتبار خود را از دست داده است و باید کنار بکشد.»

وی اعلام کرد اروپا «گام‌های دیگری» در راه تحریم حکومت بشار اسد برخواهد داشت. تحریم‌های تازه تنها به ممنوعیت سفر مقامات سوریه‌ای مربوط نمی‌شود بلکه این تحریم‌ها «گسترش بیشتری» خواهند یافت.

کاترین اشتون: «وعده‌های اصلاحات رئیس جمهور (سوریه) تمامی اعتبار خود را از دست داده‌اند، چرا که اصلاحات با سرکوب‌های مداوم پیش برده نمی‌شود»

اشتون همچنین گفت اروپا به مردم سوریه کمک خواهد کرد تا به «آرزوهای مشروع» خود دست یابد.
در این بیانیه همچنین آمده است مقابله خشونت‌بار نظامی علیه مخالفان در چندین شهر سوریه «غیرقابل قبول و غیرقابل تحمل است.»

کاترین اشتون تأکید کرد رهبری سوریه به انتقادات اتحادیه اروپا و جامعه جهانی توجهی نمی‌کند و همین موضوع «نشان می‌دهد که حکومت آمادگی تغییر را ندارد.»

همچنین اردن، کشور همسایه سوریه نیز نسبت به سرکوب‌های خشونت‌آمیز در این کشور واکنش نشان داد.

ناصر جوده، وزیر امور خارجه اردن گفت این کشور نسبت به کشتار شهروندان سوریه‌ای «متأثر و به شدت نگران» است.

وی حکومت سوریه را فراخواند تا به سرکوب خشن جنبش اعتراضی پایان دهد و راه گفت‌وگو را برگزیند.

این سخنان در حالی بیان می‌شوند که بشار اسد، رهبر سوریه روز گذشته در تماسی تلفنی با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد عملیات ارتش علیه مخالفان پایان یافته است.

اما بنا به گزارش‌های مخالفان حکومت در طول شب گذشته سرکوب مردم معترض همچنان ادامه داشت و در طول روز گذشته ۲۴ نفر توسط نیروهای حکومتی کشته شده‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل امروز اعلام کرد که روز دوشنبه آینده نشست فوق‌العاده‌ای در مورد افزایش خشونت‌ها در سوریه برگزار خواهد کرد.

ناوی پیلای، کمیسر علی حقوق بشر سازمان ملل نیز امروز شورای حقوق بشر را فراخواند تا وضعیت حکومت سوریه را به دادگاه جنایی بین‌المللی گزارش کند.

به گفته فعالان حقوق بشر از پنج ماه گذشته که جنبش اعتراضی در سوریه آغاز شده است بیش از ۱۸۰۰ نفر کشته شده‌اند.
 

Share