Share

ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران و وزیر خارجه دولت موقت انقلاب که به خاطر ابتلا به بیماری سرطان لوزالمعده در ازمیر در ترکیه تحت مداوا بود، در ۸۶ سالگی چشم بر جهان ما فروبست. فرازهایی از زندگی سیاسی او به روایت چند تصویر:

ابراهیم یزدی در کنار آیت‌الله روح‌الله خمینی در نوفل شاتو

یکی از نقش‌آفرینی‌های مؤثر ابراهیم یزدی در نقش مترجم و رابط آمریکایی‌ها با آیت‌الله خمینی در پاریس بود. ابراهیم یزدی در کتاب خاطراتش می‌نویسد که پنج بار خمینی با آمریکایی‌ها در نوفل‌شاتو ملاقات کرد و هر پنج بار او به عنوان مترجم و مشاور خمینی حضور داشت.

ابراهیم یزدی در کنار مهدی چمران

ابراهیم یزدی یکی از اعضای شورای انقلاب، به عنوان نخستین نهاد قانون‌گزاری در ایران انقلاب‌زده، پیش از تأسیس مجلس شورای اسلامی بود. برخی از اعضای شورای انقلاب مانند مرتضی مطهری، سید محمود طالقانی، محمد جواد باهنر، محمد بهشتی و ولی‌الله قرنی در ماه‌های آغازین پیروزی انقلاب کشته شدند و بیشتر اعضای باقی‌مانده شورا از جمله مهدی بازرگان، احمد صدر حاج سید جوادی، یدالله سحابی، صادق قطب‌زاده، ابوالحسن بنی‌صدر، ابراهیم یزدی، حسینعلی منتظری، علی‌اکبر معین‌فر و حبیب‌الله پیمان در سال‌های بعد مغضوب حکومت جمهوری اسلامی شدند. ابراهیم یزدی نیز یکی از این مغضوبان بود.

ابراهیم یزدی در دادگاه انقلاب در کتار سپهبد رحیمی

قشی که او در دادگاه سپهبد مهدی رحیمی، آخرین فرماندار نظامی تهران ایفا کرد، همچنان در ابهام مانده است.

صادق خلخالی در کتاب خاطراتش درباره نقش ابراهیم یزدی در محاکمه افسران بازداشت شده در مدرسه رفاه نوشته است:

« از جمله کسانی که در همه کارها دخالت می‌کرد و بازپرس شده بود، ابراهیم یزدی بود که در دولت موقت اول معاون نخست‌وزیر و سپس وزیر امور خارجه شد. ابراهیم یزدی در طبقه سوم مدرسه رفاه که من هم آنجا بودم، نصیری و رحیمی را به محاکمه کشید. آنها با وجود اینکه می‌دانستند که من از طرف امام به عنوان قاضی و حاکم شرع معرفی شده‌ام به این امر توجه نمی‌کردند، خودشان می‌بریدند و می‌دوختند و در باغ سبز نشان می‌دادند.»

هاشمی رفسنجانی، سحابی، ابراهیم یزدی، قطب زاده و بازرگان در یک قاب

بعد از پیروزی انقلاب ابراهیم یزدی معاون نخست‌وزیر، وزیر خارجه و نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی بود. روزنامه چلنگر که به طنز در همان سال‌ها منتشر می‌شد و خوانندگانی بسیار پرشمار داشت همواره در هر شماره تازه‌ای که انتشار می‌داد، تصویری از ابراهیم یزدی را با ریشی که به پرچم آمریکا منقش است منتشر می‌کرد و از او به کنایه به عنوان یکی از اضلاع مثلث «بیق» یاد می‌کرد. دو ضلع بعدی این مثلث خبرساز در آن سال‌ها صادق قطب‌زاده و ابوالحسن بنی‌صدر بودند.  

ابراهیم یزدی و دانشجویان پیرو خط امام

در اعتراض به حمله دانشجویان پیرو خط امام، دولت موقت چاره‌ای جز استعفا نداشت. از آن پس ابراهیم یزدی به یکی ار منتقدان جمهوری اسلامی بدل شد. نقش او در تضعیف ارتش قبل از حمله عراق به ایران یکی دیگر از نکات مبهم در تاریخ معاصر ایران در سال‌های بعد از انقلاب است.

ابراهیم بزدی در سال ۸۸

بعد از آنکه مهندس مهدی بازرگان در سال ۱۳۷۳ درگذشت، ابراهیم یزدی به عنوان دبیر کل نهضت آزادی انتخاب شد. در سال ۸۴ برای انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرد اما صلاحیت او تأیید نشد. در سال ۸۸ هم چند بار بازداشت و بازجویی شد.

بیشتر بخوانید:

ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی درگذشت

 

Share