Share

در ماه اوت جاری نسبت به سال گذشته شمار پناهجویانی که به ایتالیا وارد شده‌اند ۹۰ درصد کاهش یافته است. گارد ساحلی لیبی کنترل‌های خود را شدیدتر کرده اما این تنها دلیل نیست.

شمار پناهجویانی که در ماه ژوئیه خود را به ایتالیا رسانده‌اند به‌ پایین‌ترین حد خود از سال ۲۰۱۴ تاکنون رسیده است. ـ عکس از آرشیو

شمار پناهجویانی که در ماه ژوئیه خود را به ایتالیا رسانده‌اند به‌ پایین‌ترین حد خود از سال ۲۰۱۴ تاکنون رسیده است. ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، چندین هفته پیش شمار پناهجویانی که از طریق دریای مدیترانه خود را به ایتالیا رساندند افزایش داشت اما اکنون شرایط کاملاً متفاوت شده است.

وزارت کشور ایتالیا گفته که در ماه ژوئیه و اوت تعداد پناهجویان و مهاجران به‌شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

در مقایسه با سال گذشته در ماه اوت امسال شمار پناهجویانی که خود را به سواحل ایتالیا رسانده‌اند ۹۰ درصد کاهش داشته است. تا روز جمعه ۲۵ اوت / ۳ شهریور جاری، دو هزار و ۹۳۲ پناهجو وارد ایتالیا شده‌اند که این شمار در سال گذشته ۲۱ هزار و ۲۹۴ نفر بود.

مهم‌ترین کشوری که پناهجویان از آن‌جا خود را به ایتالیا می‌رسانند لیبی است و این کشور نیز کنترل خود بر دریای مدیترانه را افزوده است. لیبی در وضعیتی پرهرج‌ومرج به‌سر می‌برد و شرایط پناهجویانِ منتظرِ سفر به اروپا که در این کشور به‌سر می‌برند بسیار غیرانسانی است.

کارشناسان معتقدند که کاهش شمار پناهجویان از جمله به دلیل ظهور یک گروه مسلح جدید در لیبی است که مانع از فعالیت قاچاقچیان انسان می‌شود.

سازمان بین‌المللی مهاجرت که به سازمان ملل وابسته است، می‌گوید هنوز معلوم نیست که این وضعیت ثابت بماند.

افزون بر این، لیبی به‌تازگی فشار بر ناجیان خصوصی، گروه‌های که به نجات پناهجویان می‌پردازند را افزایش داده است. ناحیه بزرگی که منطقه «جست‌وجو و نجات» خوانده می‌شود برای سازمان‌های امدادرسان ممنوع شده است. یک دادستان ایتالیایی ادعا کرده که برخی از کشتی‌های نجات به قاچاقچیان انسان کمک کرده‌اند اما هیچ مدرک حقوقی برای این اتهام وجود ندارد.

تاکنون در سال جاری میلادی بیش از ۹۸ هزار پناهجو به ایتالیا وارد شده‌اند. فرونتکس، نهادی که کنترل و نظارت بر مرزهای اروپا را بر عهده دارد، دو هفته پیش اعلام کرد که شمار پناهجویانی که از ماه ژوئن تا ژوئیه به اروپا رسیده‌اند ۵۷ درصد کمتر شده است. این تعداد در ماه ژوئیه به‌ پایین‌ترین حد خود از سال ۲۰۱۴ تاکنون رسید.

کاهش ورود پناهجویان به سواحل ایتالیا در حالی است که سازمان بین‌المللی مهاجرت روز جمعه ۱۸ اوت / ۲۷ مرداد نسبت به افزایش شمار پناهجویان در اسپانیا و وضعیت اضطراری آن‌ها هشدار داد و اعلام کرد که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۹ هزار پناهجو خود را به اسپانیا رسانده‌اند.

این تعداد تقریباً یک‌هزار نفر بیشتر از شمار پناهجویانی است که در کل سال گذشته وارد اسپانیا شده بودند.

روز دوشنبه ۲۸ اوت / ۶ شهریور رهبران چهار کشور اروپایی آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا به‌همراه رهبران سه کشور آفریقایی نیجر، چاد و لیبی در پاریس نشست ویژ‌ه‌ای را درباره وضعیت پناهجویی برگزار خواهند کرد. موضوع اصلی این نشست اتخاذ تدابیری به‌منظور کاهش شمار پناهجویانی است که از آفریقا خود را به اروپا می‌رسانند.

بیشتر بخوانید:

هشدار سازمان ملل نسبت به افزایش شمار پناهجویان در اسپانیا

Share