Share

یک مقام بلندپایه اسرائیلی به روسیه هشدار داده که اگر ایران نفوذ خود در سوریه را گسترش دهد، اسرائیل کاخ بشار اسد در دمشق را بمباران خواهد کرد. در همان حال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که میزبان سازمان ملل در بین‌المقدس است، از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواست که فعالیت‌های موشکی ایران در سوریه را به طور «شفاف» پیگیری کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در دیدار و گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه

جرازلیم پست گزارش داده است که ایجاد اخلال در «مناطق کاهش تنش» بر اساس توافق آستانه بین گروه‌های مسلح و حکومت اسد نیز یکی دیگر از تمهیدات اسرائیل برای مقابله با نفوذ ایران در سوریه است.

در این گزارش آمده است که یک مقام بلندپایه اسرائیلی که نام او افشا نشده به روزنامه الجدیده اطلاع داده که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سفرش به روسیه و دیدارش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به توافق نرسید. با این‌حال ظاهراً نتانیاهو در گفت‌وگو با پوتین به وضوح اعلام کرده که چنانچه نفوذ ایران در سوریه گسترش پیدا کند، اسرائیل ناگزیر است دست به عمل بزند.

در همان حال، بنیامین نتانیاهو که میزبان سازمان ملل در بیت‌المقدس است، ایران را یک بار دیگر متهم کرد که در سوریه با احداث کارخانه موشک‌سازی امنیت اسرائیل را به خطر انداخته است. او از آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل خواست که فعالیت‌های ایران در خاک سوریه را به طور شفاف پیگیری کند.

نخست‌وزیر اسرائیل از سازمان ملل متحد انتقاد کرد و گفت که سازمان ملل هیچیک از فعالیت‌های ایران برای تجهیز نظامی حزب‌الله لبنان را محکوم نکرده است.

نتانیاهو ایران را متهم کرد که در حال «تبدیل کردن سوریه به یک اردوگاه پایدار است» و در آن‌جا دست به ایجاد کارخانه تولید موشک زده تا موشک‌ها را «با هدف ریشه‌کن کردن اسرائیل» به سوریه و لبنان برساند.

بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه اول شهریور/ ۲۳ اوت در بندر سوچی در حضور خبرنگاران به رییس‌جمهورروسیه گفته بود: «آقای رئیس‌جمهور! ما با تلاش‌های مشترک در حال شکست داعش هستیم. این مسئله‌ای مهم است. اما مسئله بد این است که هر جا که داعش از بین می‌رود، ایران وارد می‌شود.»

نشست خبری مشترک نخست‌وزیر اسرائیل و دبیر کل سازمان ملل در بیت‌المقدس

نخست‌وزیر اسرائیل یک روز پیش از سفرش به روسیه در یک پیام ویدیویی اعلام کرده بود که به نظر دولت اسرائیل بعد از توافق هسته‌ای رفتار تهاجمی ایران در خاورمیانه تغییری نکرده است.

دولت دونالد ترامپ هم مانند اسرائیل اعتقاد دارد که توسعه برنامه موشک‌های بالستیک ایران، حمایت ایران از تروریسم و پیکارجویی، همدستی با دولت بشار اسد، دشمنی با اسرائیل و حملات سایبری به آمریکا، اسرائیل و متحدان آمریکا در منطقه خلیج فارس از عوامل تضعیف برجام توسط ایران است.

در سفر هفته گذشته نتانیاهو به شهر سوچی در روسیه، یوسی کوهن، رئیس موساد و مئیر بن شبات، مشاور جدید امنیت ملی اسرائیل نیز نخست‌وزیر اسرائیل را همراهی کرده بودند. گفته شده بود که رئیس موساد اطلاعاتی محرمانه درباره کیفیت حضور ایران در سوریه را در اختیار رئیس جمهور روسیه قرار داده است.

به‌گفته کوهن در حال حاضر ایران ۱۶ هزار نفر از نیروهای مسلح خود را در سوریه مستقر کرده که بسیاری از آن‌ها افراد سپاه پاسداران هستند و بقیه از گروه‌های شیعه غیرایرانی، از جمله حزب‌الله لبنان هستند.

دولت اسرائیل چهارشنبه ۱۶ اوت / ۲۵ مرداد اعلام کرده بود که تصاویر ماهواره‌ای این کشور نشان می‌دهند که در مرکز سوریه ایران در حال ساخت یک کارخانه موشک‌سازی است. اسرائیل گفته بود طرح این ساختمان شبیه یکی از مراکز موشک‌سازی ایران است که در اطراف پارچین قرار دارد.

در ۱۶ ماه گذشته در مجموع چهار بار نخست‌وزیر اسرائیل برای دیدار و گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین درباره نقش ایران در سوریه به روسیه سفر کرده است.

دولت نتانیاهو اعتقاد دارد که توافق آتش‌بس در جنوب سوریه که دو ماه پیش با حمایت آمریکا و روسیه به دست آمد، نیازهای امنیتی اسرائیل را نادیده گرفته است. اسرائیل خواهان بیرون راندن مستشاران ایران و حزب‌الله لبنان از سوریه است.

Share