Share

شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست ژاپن، سه‌شنبه ۲۹ اوت، در طول روز در نیویورک جلسه فوق‌العاده تشکیل می‌دهد. موضوع این اجلاس شلیک یک موشک از کره شمالی‌ست که از فراز آسمان هوکایدوی ژاپن عبور کرد و در دریا فرود آمد.

آژیر خطر هنگام عبور موشک از آسمان ژاپن. مسیر حرکت موشک مشخص است

بامداد سه‌شنبه ۲۹ اوت به وقت محلی کره شمالی از پایگاهی نزدیک به پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی موشکی شلیک کرد. این موشک از روی آسمان ژاپن، در ارتفاع ۵۵۰ کیلومتر عبور کرد و بعد از طی ۲۷۰۰ کیلومتر در دریا فرود آمد.

ارتش کره جنوبی و وزارت دفاع آمریکا آزمایش موشکی کره شمالی را تأیید کرده‌اند.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن از یک تهدید جدی که نمونه‌اش در تاریخ وجود ندارد سخن گفته است.

به گفته نخست‌وزیر ژاپن، او با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تلفنی درباره آزمایش موشکی کره شمالی گفت‌وگو کرده و ترامپ هم به او اطمینان داده که آمریکا از ژاپن حمایت می‌کند. گفت‌وگوی تلفنی آن‌ها چهار ساعت به درازا کشیده است.

شینزو آبه از سازمان ملل خواسته که موشک‌پرانی کره شمالی را بررسی کند. شورای امنیت سازمان ملل هم امروز جلسه فوق‌العاده تشکیل می‌دهد.

سه روز پیش کره شمالی سه موشک بالستیک با برد کوتاه را پرتاب کرد. پیونگ یانگ اعلام کرده بود که این موشک‌ها را در پاسخ به رزمایش نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا در شبه‌جزیره کره پرتاب کرده.

ارتش آمریکا اعلام کرده بود که سه موشک با برد کوتاه کره شمالی در دریا فرود آمده‌اند و خطری برای جزیره گوام و نیروهای نظامی آمریکا و کره جنوبی نداشته‌اند.

کره شمالی اویل ماه اوت تهدید کرده بود که در پاسخ به تهدیدات آمریکا به گوام حمله موشکی می‌کند. پایگاه هوایی اندرسون آمریکا با بمب‌افکن‌های استراتژیک «بی – ۱» در گوام قرار دارد.

در پی موشک‌پرانی‌های پیونگ یانگ در ماه اوت، شورای امنیت سازمان ملل متحد ۵ اوت با تصویب قطعنامه‌ای تحریم‌های کره شمالی را تشدید کرد.

آمریکا در کره جنوبی ۲۸ هزار و ۵۰۰ سرباز مستقر کرده و از ۲۱ اوت یک رزمایش مشترک را با ارتش کره جنوبی آغاز کرده که همچنان ادامه دارد.

پیونگ‌یانگ واشنگتن را متهم می‌کند که به بحران شبه‌جزیره کره دامن می‌زند. «رودونگ سینمون»، روزنامه رسمی کره شمالی نوشته است که هیچ‌کس نمی‌تواند تضمین کند که رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی به یک «نبرد واقعی» گسترش نیابد.

بیشتر بخوانید:

روایت متفاوت سئول و واشنگتن از آخرین آزمایش موشکی کره شمالی

Share