Share

شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش) که مجبور شده بودند منطقه مرزی «جرود رأس بعلبک» لبنان را ترک کنند، به دیرالزور سوریه رسیده‌اند. اکنون اسرا و جنازه کشته‌شدگان از جمله جنازه محسن حججی پاسدار ایرانی بین طرفین درگیری مبادله می‌شود.

اتوبوس داعشی‌ها در حال عزیمت به شرق سوریه

شامگاه روز گذشته، بعد از توافق آتش‌بس بین گروه دولت اسلامی (داعش) و ارتش و حزب‌الله لبنان گروهی از داعشی‌ها به همراه خانواده‌هایشان از منطقه مرزی «جرود رأس بعلبک» به سمت سوریه  حرکت کردند. خبرگزاری رویترز گزارش داده که آن‌ها اکنون به شهر البوکمال در شرق سوریه رسیده‌اند. قرار است اسرا و جنازه‌ها در این مکان بین طرفین درگیری رد و بدل شوند.

نیروهای ارتش سوریه کاروان داعشی‌ها را تا شرق سوریه همراهی کرده‌اند. بر اساس توافق آتش‌بس قرار است این گروه در دیرالزور که فعلاً تحت کنترل داعش است، مستقر شوند.

اکنون برای نخستین بار در سال‌های گذشته، ارتش لبنان بر منطقه مرزی خود با سوریه تسلط پیدا کرده است.

خبرگزاری‌های داخلی صبح سه‌شنبه ۷ شهریور گزارش داده‌اند که بر اساس توافق آتش‌بس «جرود» بین حزب الله لبنان و گروه دولت اسلامی (داعش)  جنازه محسن حججی نیز مبادله می‌شود.

دوشنبه ۱۶ مرداد در حمله به مواضع سپاه قدس در نوار مرزی عراق با سوریه و مقابل منطقه «عکاشات» و شرق منطقه «التنف»  ۳۶ نفر از اعضای گردان‌های سیدالشهدا کشته و ۷۵ نفر نیز مجروح شده‌اند. محسن حججی در این حمله به اسارت گروه دولت اسلامی (داعش) درآمد و بعد هم او را سر بریدند.


پی‌نوشت:

خبرگزاری رویترز ۲۹ اوت در خبر کوتاهی گزارش داده بود که کاروان داعشی‌ها به دیرالزور در شرق سوریه و به مقصد رسیده اما یک روز بعد، ۳۰ اوت معلوم شد که چنین نبوده و جنگنده‌های شکاری ائتلاف با بمباران جاده و یک پل کاروان داعشی‌ها را در شرق حمیمه در استان حمص زمینگیر کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

دفاع حزب‌الله لبنان از توافق با داعش – جنازه حججی در تدمر

Share