Share

شورای استانی کرکوک در جلسه‌ای که سه‌شنبه ۲۹ اوت برگزار شد، شرکت در همه‌پرسی استقلال کردستان را به تصویب رساند. ترکمان‌ها و عرب‌ها جلسه شورای استانی کرکوک را تحریم کرده بودند.

شورای استانی کرکوک به برگزاری همه‌پرسی استقلال رأی داد

احمد عسگری، رئیس فراکسیون کردها در شورای استانی کرکوک گفته است:

«به درخواست ۲۳ نفر از اعضای شورای استانی کرکوک یک پرسش مهم و تعیین‌کننده را به بحث گذاشتیم و آن هم این بود که کرکوک به عنوان یکی از استان‌های اقلیم کردستان با برگزاری همه‌پرسی موافق است.»

۴۸ درصد جمعیت کرکوک کرد هستند اما این استان جزو قلمرو عراق است. سه سال پیش پیشمرگه‌های کرد با شکستن محاصره کرکوک در جنگ با گروه دولت اسلامی (داعش) این استان را تحت کنترل خود درآوردند.

از سال ۲۰۱۴ که اقلیم کردستان نفت کرکوک را از طریق خط لوله ترکیه به خارج از عراق صادر کرد، بغداد بودجه اقلیم را نپرداخته  است.

در عراق این نگرانی وجود دارد که هدف اصلی از برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق، نه استقلال، بلکه ضمیمه کردن کرکوک با میدان‌های نفتی‌اش به اقلیم کردستان عراق است.

٢۶ کرسى از ۴۴ کرسى شورای استانی کرکوک در دست کردهاست. از این میان ۲۳ نفر از اعضا به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان که قرار است ۲۵ سپتامبر سال جاری برگزار شود رأی دادند.

پیش از این نجم‌الدین کریم، استاندار کرکوک پیشنهاد داده بود که همانطور که شورای همکاری کشورهای عرب خلیج‌فارس از یک بلوک سیاسی – تجاری از چند کشور عربی تشکیل شده، کردستان هم می‌تواند یک کشور یکپارچه نباشد.

بیشتر بخوانید:

«کردستان می‌تواند یک کشور یکپارچه نباشد»

Share