Share

آنتونیو گوترش، در نخستین سفر خود به‌عنوان دبیرکل سازمان ملل به اسرائیل و فلسطین همچنان بر راه حل دو کشور مستقل برای پایان دادن به بحران اسرائیل و فلسطین تأکید کرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و رامی حمدالله، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و رامی حمدالله، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله

دبیرکل سازمان ملل پس از دیدار دوشنبه خود از اسرائیل، روز سه‌شنبه ۲۹ اوت / ۷ شهریور وارد رام‌الله در کرانه باختری رود اردن شد و با رامی حمدالله، نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین دیدار و گفت‌وگو کرد.

رامی حمدالله در این دیدار بار دیگر سیاست اسرائیل در قبال سرزمین‌های فلسطینی را محکوم کرد و آنتونیو گوترش نیز بار دیگر بر اهمیت راه حل دو کشور مستقل تأکید کرد، راه حلی که از ماه فوریه توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مورد تردید قرار گرفته است.

دبیرکل سازمان ملل در رام‌الله گفت: «طرح جایگزین دیگری برای راه حل دو کشور مستقل با پایان دادن به اشغال سزمین‌ها و ایجاد شرایط برای پایان دادن به رنج مردم فلسطین وجود ندارد.»

او افزود: «از نظر من این تنها راه تضمین صلح و زندگی دو کشور در کنار هم و با امنیت و درک متقابل است.»

براساس طرح ایجاد دو کشور مستقل که جامعه جهانی از آن استقبال کرده، یک کشور مستقل فلسطینی در داخل مرزهای پیش از ۱۹۶۷ در کرانه باختری، نوار غزه و بیت‌المقدس شرقی ایجاد خواهد شد.

در دیدار گوترش از اسرائیل صحبت‌هایی درباره بحران خاورمیانه با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور و مقامات اسرائیلی شد اما به‌طور مشخص حاصلی به‌دست نیامد زیرا اسرائیل اعلام کرد اولویت‌های دیگری به‌جز از سرگیری مذاکرات صلح با فلسطین دارد، از جمله مسئله حضور پررنگ ایران در منطقه، پس از شکست گروه «دولت اسلامی» (داعش).

به‌نظر می‌رسد با سفر دبیرکل سازمان ملل به اسرائیل و مواضع مقامات اسرائیلی چشم‌انداز از سرگیری مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطین همچنان دور است، با این حال آنتونیو گوترش از این فرصت برای تکرار نظرات سازمان ملل برای حل مسئله اسرائیل و فلسطین استفاده کرده است.

او در رام‌الله همچنین افزود: «روشن است که ادامه شهرک‌سازی‌ها مانع اصلی برای اجرای راه حل دو کشور مستقل است.»

شهرک‌سازی‌های اسرائیل یکی از اصلی‌ترین مسائل مورد اختلاف بین اسرائیل و فلسطین و یکی از عوامل مهم توقف مذاکرات صلح بین آن‌هاست. جامعه جهانی و سازمان ملل نیز با شهرک‌سازی‌های اسرائیل در مناطق اشغالی مخالف است.

در سال‌های اخیر، شهرک‌های یهودی‌نشین در مناطق اشغالی همواره با ساخت آپارتمان‌های جدید گسترش یافته‌اند. در حال حاضر، بیش از ۶۰۰ هزار اسرائیلی در این شهرک‌ها زندگی می‌کنند.

لازمه رسیدن به موارد مورد نظر سازمان ملل داشتن طرف گفت‌وگوست در حالی‌که بنیامین نتانیاهو در دیدار گوترش از بیت‌المقدس (اورشلیم) تنها با بیان این‌که سازمان ملل «وسواس پوچی» علیه اسرائیل دارد به این مسئله اشاره کرد و در مقابل به «مسئله فوری» اسرائیل در منطقه پرداخت و گفت مسئله مبرم‌تری که اسرائیل با آن مواجه است به حزب‌الله لبنان و حضور ایران در سوریه مربوط است.

در زمانی که شورای امنیت سازمان ملل بحث درباره تمدید مأموریت نیروهای حافظ صلح در لبنان را پیش می‌برد نتانیاهو آن‌ها را متهم کرد که مانع از مسلح شدن حزب‌الله در مقابل اسرائیل نشده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل در مورد ایران که از حزب‌الله حمایت می‌کند گفت این کشور در حال «تبدیل کردن سوریه به یک اردوگاه پایدار است» و در آن‌جا دست به ایجاد کارخانه تولید موشک زده تا موشک‌ها را «با هدف ریشه‌کن کردن اسرائیل» به سوریه و لبنان برساند.

دبیرکل سازمان ملل در دیدار از رام‌الله از موزه یاسر عرفات، رئیس فقید تشکیلات خودگردان فلسطین نیز بازدید کرد.

آنتونیو گوترش قرار است روز چهارشنبه به غزه نیز سفر کند و شرایط آن را از نزدیک مورد بررسی قرار دهد. او در رام‌الله نسبت به شرایط زندگی مردم در غزه ابراز نگرانی کرد.

بیشتر بخوانید:

اسرائیل: اگر لازم باشد کاخ اسد در دمشق را می‌زنیم

Share