Share

زیگما گابریل، وزیر خارجه آلمان در یک سفر غیرمترقبه به آمریکا با رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا بر سر کانون‌های اصلی سیاست جهانی، روسیه، کره شمالی و ایران، گفت‌وگو کند. او سیاست تحریم‌های آمریکا را به‌شدت مورد انتقاد قرار داد.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا و زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان در واشنگتن

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا و زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان در واشنگتن

گابریل در واشنگتن درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی گفت: «ما، هم به‌عنوان آلمانی و هم اروپایی، بسیار علاقمندیم که این توافق را حفظ کنیم.»

کشورهای اروپایی تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را به‌دید انتقادی می‌نگرند زیرا معتقدند که توافق سخت به‌دست آمده‌ی هسته‌ای با ایران را به خطر می‌اندازد.

وزیر خارجه آلمان در همین حال با بیان این‌که آلمان به‌همراه فرانسه، بریتانیا و آمریکا بر ایران فشار می‌آورد، افزود: «برای ایران اما می‌بایست روشن باشد که تمام جزئیات این توافقنامه باید به اجرا گذاشته شود.»

نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا ۲۵ ژوئیه / ۳ مرداد با ۴۱۹ رأی موافق در برابر تنها ۳ رأی مخالف تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران، روسیه و کره شمالی تصویب کردند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز این مصوبه را امضا کرد.

تحریم‌ ایران علیه «برنامه موشک‌های بالستیک و سلاح‌های کشتار جمعی» این کشور وضع شد و برای اولین بار کل سپاه پاسداران را مستقیماً هدف قرار داد. این قانون سپاه پاسداران را مسئول اصلی اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران دانست.

تحریم‌ها شامل «مسدودکردن دارایی‌ها و جلوگیری از مبادلات مالی اشخاص خارجی وابسته به سپاه پاسداران» است که یا مرتکب اقدامات تروریستی می‌شوند و یا از آن‌ها حمایت می‌کنند.

تهران همواره اتهام توسعه سلاح‌های کشتار جمعی را رد کرده و گفته است که برنامه موشکی‌اش صرفاً جنبه دفاعی دارد و از آن دست نمی‌کشد.

انتقاد از تحریم‌های روسیه

زیگمار گابریل تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را نیز مورد انتقاد قرار داد و نسبت به بازگشت «جنگ سرد» واشنگتن با مسکو هشدار داد.

گابریل که پس از دیدار با تیلرسون سخن می‌گفت تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه را موجب نگرانی در مورد عوارض ناخواسته آن در اروپا دانست.

وزیر خارجه آلمان گفت: «ما نمی‌خواهیم روابط اقتصادی خود با روسیه را به‌طور کامل نابود کنیم.»

بر اساس تحریم‌هایی که آمریکا علیه روسیه تصویب کرده، شرکت‌های مشغول در پروژه‌های مرتبط با صنعت انرژی روسیه جریمه می‌شوند. این تحریم‌ها به‌ویژه پروژه‌های ساخت خط لوله روسیه را هدف گرفته‌اند.

این مصوبه همچنین روسیه را بابت حمایت از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در دمشق تحریم و به نقض حقوق بشر در روسیه نیز اشاره کرد.

تحریم‌های آمریکا علیه روسیه به دلیل ضمیمه‌کردن کریمه، بخشی از خاک اوکراین به روسیه در ۲۰۱۴ و نیز دخالت این کشور در روند انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در ۲۰۱۶ به اجرا در آمد.

دفاع از فشار سازمان ملل بر کره شمالی

زیگمار گابریل به موضوع آزمایش موشکی جدید کره شمالی نیز پرداخت و آن را نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور و قوانین بین‌المللی دانست و گفت اقدام کره شمالی «امنیت و صلح مردم کشورهای همسایه را به خطر انداخته است.»

وزیر خارجه آلمان از «تحریک بد» کره شمالی صحبت کرد و واکنش ایالات متحده را که از نظر او نسبتاً محتاطانه بود، ستود.

آمریکا برنامه موشک‌های بالستیک و تسلیحات اتمی کره شمالی را تهدیدی جدی تلقی می‌کند.

کره شمالی بامداد سه‌شنبه ۲۹ اوت / ۷ شهریور از پایگاهی نزدیک به پیونگ یانگ، پایتخت این کشور موشکی شلیک کرد. این موشک از روی آسمان ژاپن عبور کرد و در دریا فرود آمد. شورای امنیت سازمان ملل در اجلاس فوق‌العاده‌ای به درخواست ژاپن، شلیک موشک بالستیک از روی آسمان ژاپن را محکوم کرد و از پیونگ‌یانگ خواست آزمایش‌های موشکی‌اش را متوقف کند.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در واکنش به بیانیه شورای امنیت اعلام کرد که صرفاً به رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی پاسخ داده با این هدف که با حضور نظامی آمریکا در جزیره گوام مقابله کند.

به گفته کیم جونگ اون، برای رسیدن به این هدف آزمایش‌های موشکی تازه‌ای می‌بایست انجام شود.

زیگمار گابریل برای سومین بار در سمت وزیر خارجه آلمان به‌شکل غافلگیرانه‌ای روز دوشنبه ۲۸ اوت / ۶ شهریور به آمریکا سفر کرد. او پس از دیدار از واشنگتن به نیویورک خواهد رفت تا با هنری کیسینجر، وزیر خارجه آمریکا در دوران ریاست جمهوری ریچارد نیکسون نیز دیدار کند.

بیشتر بخوانید:

تحریم‌های ایران و روسیه در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد

کیم جونگ اون در پاسخ به شورای امنیت: موشک‌های تازه‌ای در راه است

Share