Share

حملات هوایی ارتش ترکیه به مواضع حزب کارگران ترکیه (پ. ک. ک) در مرزهای کردستان عراق وارد سومین روز خود شد.

احمد قادرسور، بخشدار سیدکان واقع در کردستان عراق در رابطه با آخرین حملات هوایی ارتش ترکیه گفت: «این حملات تا شب گذشته ادامه داشته و امروز هم جنگنده‌های این کشور بر آسمان مناطق مرزی دیده می‌شدند.»

آقای قادرسور گفت: «آخرین حملات در مناطق باومر، کپی‌هاجر و شیون واقع در پنج کیلومتری بخش سیدکان روی داده که باعث خسارت‌های مالی و رعب و وحشت بین ساکنان منطقه شده است.»

برخی از رسانه‌های کردستان عراق در باره تلفات حملات اخیر ترکیه نوشته‌اند، تاکنون ۱۱۷ روستا ویران شده و ساکنان آن ناچار به ترک محل زندگی خود شده‌اند.

به گزارش تارنمای شبکه رادیوتلویزیونی تی‌آر‌تی ترکیه، در آخرین بیانیه ارتش این کشور آمده است، در سومین روز این عملیات در هافتانین، خاکورک و گارا ۲۰ هدف از هوا و ۸۵ هدف پ.ک.ک از زمین، مورد اصابت قرار گرفتند. 

کاوه محمود، سخنگوی حکومت اقلیم کردستان حملات هوایی ترکیه را نقض حاکمیت ارضی عراق خواند

طبق گزارش این تارنما، ۴۵۷ هدف از زمین و هوا مورد اصابت واقع شده‌اند.

امروز شنبه ۲۹ مردادماه، کاوه محمود، سخنگوی حکومت اقلیم کردستان در گفت‌وگو با تارنمای کردی زبان خندان، حملات هوایی ترکیه را نقض حاکمیت ارضی عراق خواند.

آقای محمود گفت: «حکومت اقلیم کردستان خواهان حفظ حاکمیت ارضی عراق است و حملات ترکیه به مناطق مرزی اقلیم کردستان طبق قوانین بین‌المللی نقض حاکمیت ارضی عراق محسوب می‌شود.»

سخنگوی اقلیم کردستان عراق همچنین گفت، اگر دو کشور ایران و ترکیه مشکلات داخلی داشته باشند به اقلیم کردستان مربوط نمی‌شود و هیچ توجیهی برای حملات هوایی و توپخانه‌ای به مناطق مرزی وجود ندارد.

آقای محمود از حکومت مرکزی عراق خواست، اقدامات بیشتر در قبال «تجاوز» کشورهای ایران و ترکیه به خاک اقلیم کردستان در پیش بگیرد.

حملات هوایی ارتش ترکیه به مواضع پ.ک.ک از اواخر روز چهارشنبه ۲۶ مردادماه آغاز شده است.

این حملات پس از آن شروع شد که هفت تن از سربازان ارتش این کشور در استان هکاری توسط نیروهای پ.ک.ک کشته شدند.

گفته می‌شود هم‌زمان با حملات درگیری‌هایی بین این دو طرف نیز رخ داده است.

سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، روز گذشته ۲۸ مرداد ماه نوشته بود، به‌هنگام عبور کاروان نظامیان از جاده ارتباطی هکاری – چکورجا در مثلت مرزهای ایران، عراق و ترکیه، بین نیروهای پ.ک.ک و ارتش ترکیه درگیری روی داده است که بر اثر آن ۱۰ تن از نیروهای ارتش کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شدند.

از سوی دیگر امروز برخی رسانه‌ها از اعزام هزار تن از نیروهای جمهوری اسلامی به داخل خاک کردستان عراق خبر دادند.

احمد قادر سور در گفت‌وگو با زمانه این خبر را تکذیب کرد.

اما یک شهروند از شهرستان سردشت به زمانه گفت، شمار چشمگیری از نیروهای جمهوی اسلامی در مناطق مرزی مستقر شده‌اند.

تاکنون رسانه‌های جمهوری اسلامی در رابطه با استقرار نیروهای خود در این مناطق خبری منتشر نکرده‌اند.

در هفته‌های گذشته مناطق مرزی کردستان عراق مورد حملات توپخانه‌ای جمهوری اسلامی قرار گرفت که بر اثر آن چندین تن از افراد غیر نظامی کشته و زخمی شدند.

مقامات جمهوری اسلامی علت حملات به این مناطق را حضور نیروهای پ.ک.ک و حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) عنوان می‌کنند، اما مقامات کردستان عراق همواره این موضوع را رد کرده است.

هم‌زمان با حملات توپخانه‌ای، درگیری‌های سنگینی بین نیروهای سپاه پاسداران و پژاک روی داد که به گفته دو طرف ده‌ها تن در این درگیری‌ها کشته و زخمی شدند.
 

Share