Share

همزمان با سفر محمود هاشمی شاهرودی و محسن رضایی رئیس و دبیر تشخیص مصلحت نظام به عراق برای رایزنی و گفت‌وگو با مقامات بلندپایه عراقی، نوری مالکی، معاون رئیس جمهور عراق و از شخصیت‌های بانفوذ در این کشور، مخالفت خود را با مصوبه شورای استانی کرکوک مبنی بر شرکت در همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام کرد.

نوری مالکی، معاون رئیس جمهور عراق: شرکت کرکوک در همه‌‌پرسی استقلال، خیانت به عراق است

شورای استانی کرکوک در جلسه‌ای که سه‌شنبه ۲۹ اوت برگزار شد، شرکت در همه‌پرسی استقلال کردستان را به تصویب رساند. ترکمان‌ها و عرب‌ها جلسه شورای استانی کرکوک را تحریم کرده بودند. ٢۶ کرسى از ۴۴ کرسى شورای استانی کرکوک در دست کردهاست. از این میان ۲۳ نفر از اعضا به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان که قرار است ۲۵ سپتامبر سال جاری برگزار شود رأی دادند.

نوری مالکی، معاون رئیس جمهور عراق از مصوبه شورای استانی کرکوک به عنوان «خیانت به کشور» یاد کرده و گفته است که اقدام شورای استانی کرکوک هرگونه امید به یافتن راه‌حل مسالمت‌آمیز برای حل بحران اقلیم کردستان را از میان برمی‌دارد.

مالکی از «شخصیت‌های خردمند» اقلیم کردستان خواسته است به طور عاجل کاری کنند که «وحدت و امنیت و علائق ملی» عراقی‌ها به خطر نیفتد.

همزمان با این تحولات، رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که محمود هاشمی‌شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، محسن رضایی دبیر این مجمع  همراه با هیأتی ظهر پنجشنبه ۹ شهریور برای گفت‌وگو با مقامات عراقی وارد بغداد شده‌اند.

اسامه نجیفی، سیاستمدار سنی‌مذهب و معاون دوم رئیس جمهور عراق نیز اعلام کرده که مصوبه شورای استانی کرکوک غیر قانونی و بدون مشارکت عرب‌ها و ترکمان‌های سنی‌مذهب فاقد «مشروعیت» است.

پیش از این حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق و وزارت خارجه ترکیه مصوبه شورای استانی کرکوک برای شرکت در همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان را محکوم کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

عراق و ترکیه مصوبه شورای استانی کرکوک برای همه‌پرسی استقلال را محکوم کردند

Share