Share

مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد و دارایی در سخنانی که در اصفهان ایراد کرد، یادآوری کرد که نرخ سود بانکی از شنبه ۱۱ شهریور به تدریج کاهش پیدا می‌کند.

Poul-soud-Bank

عکس: آرشیو

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) وزیر اقتصاد و دارایی در بخشی از سخنانش در اصفهان گفت:

«زمانی که در این کشور تورم ۴۰ درصدی داشتیم، سود بانکی ۲۲ درصد بود، اما امروز که تورم به کمتر از ۱۰ درصد رسیده، چرا باید سود بانکی روی ۲۲ درصد بماند؟ بنابراین تصمیم گرفته‌ایم که این سود کاهش یابد.»

مسعود کرباسیان اطمینان داد که کاهش سود بانکی به معنای این نیست که قراردادهای قبلی بانکی به هم بخورد، بلکه این اقدام، نخستین گام دولت روحانی برای بهبود اقتصاد کشور و تقویت پول ایران است:

«کاهش سود از روز شنبه رخ خواهد داد و نباید جای نگرانی وجود داشته باشد چرا که ۴ ساله اقتصاد آینده ایران با برنامه پیش خواهد رفت.»

پیش از این بانک مرکزی اعلام کرده بود که از ۱۱ شهریور سود سپرده یک ساله ۱۵ درصد و نرخ سپرده کوتاه‌مدت ۱۰ درصد است. نرخ سودهای قبلی تا پایان مدت قرارداد نیز بر اساس اعلام بانکی مرکزی همچنان معتبر است و با سود قبلی قابل تمدید نیست. همچنین اگر سپرده‌گذار قبل از پایان قرارداد پول را برداشت کند سود محاسبه شده همانند نرخ سود کوتاه‌مدت خواهد بود.

برخی از بانک‌های ایران در آخرین ساعات کاری روز گذشته تلاش کرده بودند آخرین سپرده‌ها را پیش از کاهش نرخ سود بانکی جذب کنند. خبرگزاری‌های داخلی گزارش داده‌اند که به همین جهت صف‌های طولانی مقابل برخی بانک‌ها ایجاد شده بود.

خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران گزارش داده‌اند که برخی بانک‌ها به شرکت‌های بزرگ تضمین داده‌اند که کاهش سود بانکی شامل حال آن‌ها نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:

کاهش نرخ سود بانکی در ایران

Share