Share

در چهارمین روز حمله هوایی ارتش ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در مناطق مرزی کردستان عراق، امروز یکشنبه ۳۰ مردادماه هفت نفر غیر نظامی کشته شدند.

جبار یاور، سخنگوی نیروهای امنیتی کردستان عراق ضمن تأیید این خبر به زمانه گفت: «امروز یک خودرو در مناطق مرزی مورد حمله هوایی ترکیه قرار گرفت که هفت سرنشین غیر نظامی آن کشته شدند.»

حمله‌های هوایی ارتش ترکیه از اواخر روز چهارشنبه ۲۷ مرداد ماه آغاز شده و به گفته مقامات محلی باعث تخریب خانه ساکنان مناطق مرزی گردیده است.

این نخستین باری است که خسارت‌های جانی این حملات گزارش می‌شود.

بنا به برخی گزارش‌های منتشر شده، این هفت نفر عضو یک خانواده هستند و در بین آنان زن و کودک نیز دیده می‌شود.

حملات هوایی ارتش ترکیه به مواضع پ.ک.ک پس از کشته شدن هفت سرباز ارتش این کشور در استان هکاری شروع شد.

احمد دنیس سخنگوی پ.ک.ک در گفت‌وگو با سایت کردی زبان روداو گفته است، تاکنون زیانی متوجه نیروهای آن‌ها نشده است.

برخی از رسانه‌های کردستان عراق در باره تلفات حملات اخیر ترکیه نوشته‌اند بیش از صد روستا ویران شده و ساکنان آن ناچار به ترک محل زندگی خود شده‌اند

روز گذشته ۲۹ مردادماه یعنی در سومین روز این حملات، ستاد مشترک ارتش ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، این عملیات در هافتانین، خاکورک و گارا ۲۰ هدف از هوا و ۸۵ هدف پ.ک.ک از زمین، مورد اصابت قرار گرفتند.

جبار یاور گفت، حملات ارتش ترکیه قسمت‌های وسیعی از مناطق مرزی را در برگفته است.

پیش‌تر احمد قادرسور، بخشدار سیدکان واقع در کردستان عراق به زمانه گفته بود: «این حملات موجب خسارت‌های مالی و رعب و وحشت بین ساکنان منطقه شده است.»

برخی از رسانه‌های کردستان عراق در باره تلفات حملات اخیر ترکیه نوشته‌اند، بیش از صد روستا ویران شده و ساکنان آن ناچار به ترک محل زندگی خود شده‌اند.

امروز حمله‌های ارتش ترکیه واکنش‌هایی در ترکیه و کردستان عراق به دنبال داشت.

در مرکز استانبول تظاهراتی علیه حمله ارتش ترکیه به کردستان عراق برگزار شد که با یورش پلیس ضد شورش ترکیه روبه‌رو گردید.

در شهر حلبچه، واقع در استان سلیمانیه نیز شمار چشمگیری از مردم این شهر با تجمع در برابر دفتر مجلس کردستان در این شهر اعتراض خود را نسبت به حملات نیروهای ایران و ترکیه نشان دادند.

امروز در مرکز استانبول تظاهراتی علیه حمله ارتش ترکیه به کردستان عراق برگزار شد که با یورش پلیس ضد شورش ترکیه روبه‌رو گردید

معترضان از حکومت اقلیم خواستند موضعی جدی‌تر در رابطه با یورش‌های این دو کشور اتخاذ کند.

این در حالی است که خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آیدین‌لیک ترکیه نوشت ژنرال بازنشسته، نجاتی اوزگن، از فرماندهان ارشد سابق ارتش ترکیه گفته است انجام عملیات نظامی مشترک با ایران علیه نیروهای پ.ک.ک از اهمیت برخوردار است. 

این ژنرال بازنشسته همچنین گفته است در مبارزه علیه پ.ک.ک محرمانه نگاه داشتن عملیات شرط اساسی است و نباید با طبل و دهل انجام عملیات را اعلام کرد.

روز گذشته کاوه محمود، سخنگوی حکومت اقلیم کردستان گفت: «حکومت اقلیم کردستان خواهان حفظ حاکمیت ارضی عراق است و حملات ترکیه به مناطق مرزی اقلیم کردستان طبق قوانین بین‌المللی نقض حاکمیت ارضی عراق محسوب می‌شود.»

ارتش ترکیه هم‌زمان با این حملات با نیروهای پ.ک.ک نیز درگیر شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، روز پنج‌شنبه ۲۷ مردادماه به‌هنگام عبور کاروان نظامیان از جاده ارتباطی هکاری – چکورجا در مثلت مرزهای ایران، عراق و ترکیه، بین نیروهای پ.ک.ک و ارتش ترکیه درگیری روی داده است که بر اثر آن ۱۰ تن از نیروهای ارتش کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شدند.

رویدادهای مرزی در یک ماه گذشته تنها به حملات ارتش ترکیه به مواضع کردستان عراق ختم نمی‌شود، بلکه نیروهای سپاه پاسدارن نیز با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) درگیر شدند که به گفته دو طرف بر اثر آن ده‌ها نفر زخمی و کشته شدند.

هم‌زمان بیش از یک ماه مناطق مرزی کردستان عراق توسط نیروهای ایران مورد حملات توپخانه‌ای قرار گرفت که باعث کشته و زخمی شدن چندین تن از غیر نظامیان شد.

ترکیه و آمریکا حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند.
گفته می‌شود پژاک شاخه کردستان ایران پ.ک.ک است، اما هر دو حزب این موضوع را تکذیب می‌کند.
 

Share