Share

واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان فرزانگان هرمزگان، دختران در حال تحصیل در مرکز «استعدادهای درخشان» که مرگ دست‌کم نه تن از آنان را در پی داشت، واکنش‌های زیادی برانگیخته است. منتقدان از «نخبه‌کشی» می‌گویند، دولت وعده رسیدگی و تغییر در مقررات اردوها را داده و مجلس از وزیر آموزش و پرورش توضیح خواسته است.

اتوبوس بر اثر خواب‌آلودگی راننده واژگون شد

شنبه، ۱۱ شهریورماه پیکر شش دانش‌آموز دختر هرمزگانی در بندرعباس تشییع شد و فردا مراسم خاک‌سپاری آنها برگزار می‌شود.

یکی از سه اتوبوس کاروان دانش‌آموزان فرزانگان شهرهای مختلف استان هرمزگان بامداد جمعه، ۱۰ شهریور واژگون شد. اگرچه ابتدا آمار کشته‌شدگان ۱۱ تن اعلام شد، اما تا کنون تنها مرگ ۹ تن رسماً تأیید شده است.

محمود واعظی، رئیس‌دفتر ریاست‌جمهوری شنبه، ۱۱ شهریور به خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری از وزیران آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، کشور و راه و شهرسازی خواسته تا «ابعاد مختلف حادثه تلخ اخیر برای دانش‌آموزان هرمزگانی» را بررسی کنند.

دانش‌آموزان نخبه هرمزگانی عازم اردو بودند. اتوبوس آنها بر اثر خواب‌آلودگی راننده دچار حادثه شد.

تشییع پیکر قربانیان در بندرعباس برگزار شد

اتوبوس این دانش‌آموزان ساعت ۱۱ شب حرکت در مسیر را آغاز کرده بود.

کمک‌راننده، یکی از مربیان و دست‌کم هفت دانش‌آموز کشته شده اند. ۳۴ دانش‌آموز دیگر هم زخمی شده اند که دو تن از آنها با قطع عضو مواجه شدند. حال سه تن وخیم است. راننده بازداشت شده است.

دادگستری شهرستان داراب اعلام کرده که اثری از مرفین یا الکل در خون راننده یافت نشده است.

مردم بندرعباس شب گذشته در مرکز شهر جمع شدند و به یاد قربانیان این سانحه شمع روشن کردند.

مردم داراب نیز برای کمک به زخمی‌های این حادثه به مرکز اهدای خون شتافتند و صفی از داوطلبان در آنجا تشکیل شده بود.

انتقاد از مسئولان

کشته‌شدن دانش‌آموزان در حوادث جاده‌ای پیش از این نیز رخ داده است. بسیاری از روزنامه‌ها در گزارش خود از این حادثه به مسئولان تاختند.

روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران تیتر خود را «فرزانگان زیر خاک بی‌تدبیری» برگزید.

روزنامه شهروند نیز از تیتر «نخبه‌کشی» برای این حادثه استفاده کرد.

خانواده دانش‌آموزان قربانی نیز پرونده‌ای قضائی برای شناسایی مقصران و مسئولان این حادثه مرگ‌بار گشودند.

واعظی گفته که به دستور وزیر آموزش و پرورش، مسئولان باید «در اسرع وقت شیوه نامه های مربوط به اردوهای دانش آموزی و وسایل مربوط به آن را بازنگری و آن را به نحوی اصلاح کنند که تردد با وسایل حمل و نقل عمومی، زمان و مسیر سفر بر مبنای بالاترین ضریب استانداردهای ایمنی انجام گیرد.»

مردم داراب برای کمک به مجروحان خون اهدا کردند

جاسم جادری، استاندار هرمزگان در همین زمینه گفته است که «ساعت ۱۱ شب حرکت‌دادن دانش‌آموزان بی‌تدبیری بود.»

غلامعلی نعیم‌آبادی، امام جمعه بندرعباس نیز خواستار برخورد با «مسئولان» این واقعه شد اما گفت که «نباید دستخوش احساسات شویم.»

مهدی فیض، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در این‌باره گفت که وزیر «دستور داده تا بنده و مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان دستگاه مقصر را شناسایی کنیم که راننده یا شرکتی که راننده را استخدام کرده یا شاید فردی در داخل آموزش و پرورش شناسایی شود که تقصیر داشته است. به‌عنوان وکیل خانواده‌ها این تعهد را بر عهده داریم که کار را به نقطه نهایی تصمیم‌گیری برسانیم تا با کسی که بی‌تدبیری کرده برخورد شود.»

همزمان محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی از احضار محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش به این کمیسیون برای ادای توضیح خبر داد.

او گفت که کمیسیون آموزش جلسه‌ای اضطراری برای رسیدگی به این حادثه تشکیل می‌دهد و وزیر آموزش و پرورش به ارائه گزارش در آن خواهد پرداخت.

اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی این حادثه را تسلیت گفته و دستور رسیدگی سریع به مصدومان را صادر کرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در پیامی این حادثه را تسلیت گفت.


در همین زمینه

Share