Share

رئیس سابق صداوسیمای حکومت ایران در نخستین گفتگوی رسانه‌ای پس از پایان دوران مسئولیتش گفت که حصر رهبران جنبش سبز ربطی به رهبری ندارد و تصمیم شورای عالی امنیت ملی با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری کنونی بوده است.

ضرغامی (چپ تصویر) در کنار حسن روحانی

عزت‌الله ضرغامی شنبه، ۱۱ شهریورماه به شبکه افق تلویزیون دولتی ایران رفت و ادعا کرد: «حصر به هیچ وجه ربطی به رهبری نداشت و تصمیم شورای عالی امنیت ملی کشور بود.»

او گفت در جلسه تصمیم‌گیری شورای عالی امنیت ملی حسن روحانی نیز حضور داشت و رفع حصر به عنوان راه‌حل رفع تنش‌ها و نه «یک مجازات» به تصویب شورای عالی امنیت ملی رسید.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، چهره‌های کلیدی مخالفان در اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ از اواخر سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

بحث بر سر رفع حصر پس از عمل قلب مهدی کروبی شدت گرفت. خانواده کروبی در بیانیه‌ای علاوه بر رهبری و دستگاه قضایی،  رئیس‌جمهوری و وزارت اطلاعات را مسئول جان محصوران دانستند.رفع حصر یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در هر دو دوره رقابت‌های ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ بود.

تا کنون برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس، از جمله علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس علی خامنه‌ای، رهبر ایران را مسئول مستقیم حصر می‌دانستند.

محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران در دوران اصلاحات نیز چندی پیش مستقیماً از رهبر ایران خواست تا حصر را برطرف کند.


بیشتر بخوانید:

اعتراض‌ها پیش‌بینی نشده بود

ضرغامی در این گفت‌و‌گو به اعتراض‌های ۱۳۸۸ نیز پرداخت و گفت که «هیچ کدام از دستگاه‌های امنیتی پیش‌بینی فتنه را نمی‌کرد.»

محافظه‌کاران و اصول‌گرایان ایران از «فتنه» برای اشاره به اعتراض‌های مردمی استفاده می‌کنند.

ضرغامی ادعا کرد پس از انتخابات جنجالی ۱۳۸۸ به دیدار سران مخالفان، میرحسین موسوی و مهدی کروبی رفته و با آنها رایزنی کرده‌ و احتمال تقلب را منتفی دانسته است. او همچنین توضیح داد که از وزارت کشور خواسته تا نتایج انتخابات را «تزریقی و کمکم به مردم اعلام کند.»

مخالفان شیوه اعلام نتایج انتخابات را دلیلی بر دستکاری در نتایج آن می‌دانستند.

او همچنین از حمایت علی اکبر ناطق نوری از محکوم‌کردن اعتراضات مردمی خبر داد و گفت: «من باآقای ناطق نوری حرف زدم و ایشان گفتند که علی رغم ناراحتی از دست احمدی نژاد حرکت سران فتنه شدیدا محکوم است.»

ضرغامی همچنین مدعی شد که میرحسین موسوی پیش از اعتراضات «محبوب رهبری بود».

ضرغامی که در این گفت‌و‌گو تأکید داشت «من خودم را جزو پرچمداران بچه حزب اللهی‌ها می‌دانم»، به سیاست‌های صداوسیما نیز اشاره کرد و مدعی شد که «در زمان من فیلم‌های مارکسیستی پخش می‌شد. در زمان من چگوارا روی آنتن رفت که نماد کمونیست بود.»


در همین زمینه

Share