Share

ائتلاف بین‌المللی علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) به رهبری آمریکا اعلام کرد که هواپیمای تجسسی خود را از محل توقف کاروان داعش دور کرده است.

کاروان داعشی‌ها در بیابان گرفتار شده بود

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ائتلاف بین‌المللی ضدداعش جمعه، هشتم سپتامبر اعلام کرد که «ائتلاف به درخواست مقام‌های روسیه برای تضمین موفقیت تلاش‌ها در برقراری مناطق کاهش تنش برای شکست داعش، هواپیمای تجسسی خود را حین حمله روسیه به دیرالزور [از فراز سر کاروان داعش] دور کرده است.»

روسیه جمعه دست به بمباران شدید دیرالزور زد. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در حملات هوایی این کشور به دیرالزور، واقع در شرق سوریه، حدود ۴۰ نفر از نیروهای گروه «دولت اسلامی» (داعش) کشته شدند. چهار رهبر آن‌ها در میان کشته‌شدگان هستند.این حملات باعث شده‌اند تا ائتلاف پس از حدود دو هفته هواپیمای تجسسی خود را از کاروان گرفتار آمده داعش در بیابان دور کند.

بر اساس توافق آتش‌بس بین گروه دولت اسلامی (داعش) و ارتش و حزب‌الله لبنان، گروهی از داعشی‌ها که ۳۰۰ نفر آنها به سلاح‌های سبک مجهزند و حدود ۳۰۰ نفر از اعضای خانواده‌هایشان از منطقه مرزی «جرود رأس بعلبک» به سمت دیرالزور سوریه حرکت کرده بودند.

حزب‌الله لبنان شنبه گذشته در بیانیه‌ای نسبت به جان مسافران کاروان داعش هشدار داده و گفته بود که حملات آمریکا اتوبوس‌ها را در صحرایی متوقف کرده است.

به گفته حزب‌الله، اعضای داعش همراه با خانواده‌هایشان در این کاروان حضور دارند. به همین خاطر غیرنظامیان از جمله زنان باردار و افراد سالخورده و کودکان در میان سرنشینان اتوبوس‌ها هستند.ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا و دولت عراق از توافق بین حزب‌الله لبنان و گروه دولت اسلامی برای تخلیه مرز لبنان از داعش و اعزام شبه‌نظامیان داعش به شرق سوریه خشنود نیستند. ائتلاف مسیر کاروان را بمباران کرده و به گفته استفان تاونسند، فرمانده ارشد ایالات متحده در ائتلاف «هر داعشی مسلح و هر خودرویی را که قصد داشت به این کاروان نزدیک شود» هدف قرار گرفته است.

کاروان داعش اکنون به دو قسمت تقسیم شده. ۱۱ اتوبوس تا امروز همچنان در صحرا در توقف باقی مانده بودند و بقیه کاروان به مناطق تحت کنترل دولت مرکزی در دمشق بازگشتند.

ائتلاف اکنون می‌گوید که نیروهای حامی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در دمشق هم اکنون در مسیر پیشروی‌هایشان به سوی دیرالزور، منطقه‌ای را که اتوبوس‌ها در آن گرفتار هستند، تحت کنترل خود درآورده‌اند و بنابراین مسئول مستقیم اتوبوس‌ها و مسافران آنها هستند.


در همین زمینه

دفاع حزب‌الله لبنان از توافق با داعش – جنازه حججی در تدمر

Share