Share

توفان دریایی ایرما با گذر از کوبا به سمت سواحل جنوب شرقی ایالات متحده پیش می‌راند.

نزدیک یک میلیون نفر از ساکنان سواحل شمالی کوبا خانه‌های خود را تخلیه کردند

با نزدیک شدن توفان ویرانگر ایرما به سواحل جنوب شرقی آمریکا، مقامات فلوریدا از حدود ۵.۶ میلیون سکنه جنوب فلوریدا خواسته‌اند تا با ترک خانه‌های خویش به پناهگاه‌های امن بروند.

ریک اسکات، فرماندار فلوریدا از تمامی شهروندان ایالت فلوریدا خواسته تا برای تخلیه احتمالی خانه‌هایشان آماده باشند.

توفان ایرما در مسیر حرکت خود در جزایر کارائیب تا کنون جان ۲۲ تن را گرفته و بیش از ۱۰۰ زخمی برجای گذاشته. این توفان به خانه‌ها، وسایل نقلیه و قایق‌ها آسیب جدی وارد کرده و خطوط تلفنی و شبکه‌های برق را قطع کرده است.

برآورد می‌شود این توفان که اکنون با سرعت ۲۶۰ کیلومتر بر ساعت از کوبا عبور کرده، در فلوریدا با سرعت ۲۷۰ کیلومتر بر ساعت بوزد.

متخصصان این توفان را در رده پنجم، یعنی شدید‌ترین توفان‌ها طبقه‌بندی کرده‌اند.

جزیره سن مارتین قبل و بعد از عبور توفان

این اولین بار در ده‌های اخیر است که توفانی با رده پنج کوبا را در هم می‌کوبد.

وزش این توفان در کوبا سبب شده تا نزدیک یک میلیون نفر از ساکنان سواحل شمالی کوبا خانه‌های خود را ترک کنند. در کوبا امواجی به ارتفاع سه متر به سواحل شمالی این کشور برخورد کرده است.

پیش‌بینی می‌شود این توفان یکشنبه ۱۰ سپتامبر به فلوریدا برسد.

این توفان در آغاز راه خسارت و ویرانی شدید را در بخش‌های شرقی جزایر کارائیب از جمله باربودا و سن مارتن بر جا گذاشته. بخشی از این جزایر سرزمین‌های تحت حکمرانی فرانسه، هلند و بریتانیا به شمار می‌آیند. این کشورها اکنون نیروهای امداد خود از جمله کشتی‌های جنگی، هواپیماهای حاوی محموله‌های غذایی و دارویی را به سمت جزایر کارائیب اعزام کرده‌اند.

وزیر محیط زیست فرانسه، نیکولاس هیلات با انتقاد از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده از پیمان آب‌وهوایی پاریس گفت شرایط حاد آب‌وهوایی همچون توفان‌ سهمگین که فلوریدا را در خطر قرار داده، به یک امر عادی بدل خواهد شد.

ایرما یکی از شدیدترین توفان‌های آتلانتیک در یک قرن اخیر بوده.

Share