Share

افراد ناشناس پنج‌شنبه شب، ۱۶ شهریورماه گورستان باستانی خالد نبی را به آتش کشیدند و چند سنگ قبر آن را تخریب کردند.

گورستان خالد نبی پس از حمله افراد ناشناس

امان محمد حمیدزاده، رئیس هیئت امنای مجموعه خالد نبی گفته است که آتش‌سوزی پنج‌شنبه شب رخ داد و به علت خشکی علفزارها به سرعت گسترش یافت اما مهار شد.

به گفته او، عاملان ناشناس این آتش‌افروزی « اقدام به تخریب و شکستن سه سنگ مزار استوانه ای چلیپا که از اهمیت تاریخی و مطالعاتی ویژه ای برخوردارهستند ، کرده و یک سنگ مزار دیگر را نیز از دل خاک بیرون کشیده و رها کرده‌اند.»

گورستان و زیارتگاه خالد نبی در منطقه‌ای کوهستانی در ۵۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان کلاله قرار دارد.

گورستان قرارگرفته در این منطقه دارای سنگ‌قبرهایی به شکل‌های استوانه‌ای و صلیبی است که گاه از سوی رسانه‌ها از آن با عنوان «گورستان آلات» نام برده شده.

شکل برخی سنگ قبرهای این گورستان که بنا به برخی روایت‌ها بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارند، شبیه آلت جنسی مردانه است. برخی این قبرها را قبر مردان می‌دانند. به گفته آنها، قبر زنان زیر سنگ قبرهایی به شکل سینه و سینه‌بند زنانه قرار دارد.

قدمت دقیق این گورستان مشخص نشده است و روایت‌های متفاوتی از آن وجود دارد.

انواع سنگ قبرها در گورستان خالد نبی

به گفته حمیدزاده نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی استان گلستان «برای کشف علل و انگیزه های احتمالی وقوع حریق و شناسایی عامل و یا عوامل این حادثه» شنبه به این منطقه اعزام شده‌اند.

پیش از این نیز سنگ‌ قبرهای این گورستان از سوی افراد ناشناس تخریب شده بودند. اکنون به دور این محوطه حصارکشی شده است اما حمیدزاده گفته که «برای حفظ و حراست از این آثار ارزشمند باستانی و تاریخی، گماردن نگهبان ثابت، تجهیز محوطه به دوربین مدار بسته و سایر امکانات ایمنی ضروری به نظر می رسد.»

زیارتگاه خالد نبی نیز محل دفن خالد بن سنان است که شش قرن پس از میلاد مسیح و ۴۰ سال پیش از ظهور پیامبر اسلام می‌زیست.

Share