Share

نیروهای پلیس یونان و آتش‌نشان‌ها از جمعه ۸ سپتامبر/ ۱۷ شهریور به مدت دو روز اعتراض‌هایی سراسری را علیه سیاست‌های اقتصاد ریاضتی سازمان دادند.

مأمور پلیس به تظاهرکنندگان دیگر بادکنک سیاه می‌دهد؛ روی پرچم نوشته: بیا با هم مبارزه کنیم

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، صدها افسر پلیس، آتش‌نشان و همکاران یونیفرم‌دارشان از دیگر واحدهای مربوط در تسالونیکی، دومین شهر بزرگ یونان تظاهرات کردند.

این پلیس‌ها و آتش‌نشان‌ها در حالی که بادکنک‌های هلیومی سیاه‌رنگ در دست داشتند، در خیابان‌های مرکزی تسالونیکی علیه ریاضت اقتصادی در یونان راهپیمایی کردند.

این اعتراض همزمان با سفر الکسیس سیپراس، نخست‌وزیری به تسالونیکی بود.

یونان سال‌ها است که تحت فشار طلبکاران خود (اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا، صندوق بین‌المللی پول) وادار به پیروی از ریاضت اقتصادی شده است.

ائتلاف چپ‌گرایان رادیکال «سیریزا» در ۲۰۱۵ با وعده لغو سیاست‌های ریاضتی به قدرت رسید و مردم یونان نیز در همه‌پرسی از این دولت حمایت کردند و به سیاست‌های ریاضتی پیشنهادی اتحادیه اروپا «نه» گفتند. اما دولت الکسیس سیپراس، نخست‌وزیری یونان بالاخره تسلیم فشار طلبکاران شد.

دولت سیپراس در ماه آوریل امسال نیز پذیرفت که با بریدن از حقوق بازنشستگی در سال ۲۰۱۹ و با افزایش مالیات در سال ۲۰۲۰، ۳.۶ میلیارد یورو در سال صرفه‌جویی کند.

اعتراضات ادامه دارد

تعدادی از پلیس‌هایی که جمعه راهپیمایی کردند، شنبه و یکشنبه مسئول امنیت راهپیمایی چپ‌گرایان و اتحادیه‌های کارگری علیه ریاضت اقتصادی هستند.

اعتراض‌های مردمی علیه ریاضت اقتصادی در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

سندیکاهای یونان مه امسال (اردیبهشت‌ماه) دست به اعتصاب عمومی زدند و در روز جهانی کارگر نیز راهپیمایی اعتراضی بزرگی در تسالونیکی برگزار کردند.

یونان و طلبکارانش در ماه ژوئیه ۲۰۱۵ بر روی وام سوم به ارزش ۸۶ میلیارد یورو توافق کردند اما صندوق بین‌المللی پول که مخالف اهداف مالی منطقه یورو در مورد یونان است معتقد است که بدهی عمومی یونان غیرقابل تحمل است.


در همین زمینه

روز کارگر در یونان: تظاهرات و اعتصاب علیه اقدامات ریاضتی جدید

Share