Share

یک فروند ناو موشک‌انداز ارتش جمهوری اسلامی به یک کشتی جنگی آمریکایی هشدار داد که از یک لنج آسیب‌دیده ایرانی در خلیج فارس فاصله بگیرد.

ناو فلاخن ارتش کشتی ماهیگیری آسیب‌دیده ایران را یدک کشید

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نیروی دریایی ارتش ایران ناو موشک‌انداز «فلاخن» را برای کمک به یک لنج ماهیگیری ایرانی ۴۵ کیلومتری جزیره جاسک اعزام کرده بود.

بنابر این گزارش کشتی جنگی آمریکایی با هشدار ناو ارتش ایران از لنج صدمه دیده ایرانی دور می‌شود.

سرانجام ناو «فلاخن» این لنج ماهیگیری را که به سبب آب‌گرفتگی و خرابی موتور از نیروی دریایی ایران تقاضای کمک کرده بود تا ساحل یدک می‌کشد.

زمان دقیق این حادثه که در نزدیکی تنگه استراتژیک هرمز رخ داده، در گزارش مشخص نشده است.

مقامات آمریکایی هنوز نسبت به این حادثه واکنشی نشان نداده‌اند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کارزارهای انتخاباتی‌اش تهدید کرده بود که در صورت نزدیک‌شدن قایق‌های سپاه، کشتی‌های آمریکایی دیگر مانند زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تغییر مسیر نمی‌دهند.

در ماه‌های اخیر تنش میان نیروی دریایی ایران و ایالات متحده در خلیج فارس افزایش یافته.

یک ماه پیش، یک پهپاد ایرانی تا فاصله ۶۰ متری ناو هواپیمابر نیمیتس و ۳۳ متری یک جنگنده اف- ۱۸ که در حال فرود بود نزدیک شده بود.

سوم مرداد امسال نیز رسانه‌های آمریکایی و ایرانی گزارش دادند که یک ناو آمریکایی به سوی قایق سپاه که به صدمتری آن نزدیک شده بود، چند گلوله هشدار شلیک کرد. سپاه پاسداران ایران اما مسئولیت این حادثه را متوجه ناو آمریکایی کرد و اقدام این شناور را بی‌دلیل و تحریک‌آمیز دانست.

فرماندهان نیروی دریایی آمریکا ایران را به ایجاد مزاحمت برای کشتی‌های جنگی در خلیج فارس متهم کرده‌اند و گفته‌اند که چنین مانورهایی، دریانوردی در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس را به خطر انداخته است.

ایران اما این اتهامات را رد می‌کند و می‌گوید ناوهای آمریکایی قوانین تردد در آبراه‌های بین‌المللی را به‌صورت حرفه‌ای و دقیق رعایت نمی‌کنند.

فرماندهان نیروی دریایی آمریکا هشدار داده‌اند که در صورت اشتباه محاسباتی، برخوردهای غیرحرفه‌ای قایق‌های ایرانی در آینده می‌تواند به رویارویی نظامی بینجامد.

روابط تهران و واشنگتن در ماه‌های پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تنش‌آلودتر شده‌است. آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه برنامه موشکی ایران وضع کرده و سپاه پاسداران را عامل اصلی بی‌ثباتی در منطقه خوانده است.


در همین زمینه

رویارویی دوباره شناورهای سپاه و نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس

Share