Share

ایالات متحده آمریکا پیش‌نویس تازه‌ای از قطع‌نامه تحریم کره شمالی به شورای امنیت سازمان ملل تحویل داد. آمریکا در پیش‌نویس تازه این قطع‌نامه از برخی تحریم‌ها مانند مسدود کردن دارایی‌های کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی صرف‌نظر کرده است.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی قبل از برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا را تهدید کرد: عذابی که تاریخ به یاد ندارد.

ظاهراً واشنگتن قصد دارد با تعدیل تحریم‌ها علیه کره شمالی یک گام به روسیه و چین نزدیک شود. چین پیش از این اعلام آمادگی کرده بود که به پیش‌نویس قطع‌نامه پیشنهادی آمریکا در نشست شورای امنیت رأی دهد. اما روسیه در روزهای گذشته همواره تأکید کرده بود که تحریم کره شمالی ثمر نمی‌دهد. مسکو و پکن خواهان از سرگیری مذاکرات شش جانبه برای توقف برنامه هسته‌ای پیونگ‌یانگ هستند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز الگوی برجام را برای حل بحران کره شمالی پیشنهاد داده است.

خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری آلمان به نقل از «برخی دیپلمات‌ها» گزارش داده‌اند که در پیش‌نویس تازه قطع‌نامه ایالات متحده آمریکا تحریم نفتی کره شمالی پیش‌بینی شده اما اعمال تحریم‌ نفتی می‌بایست با سرعت کمتری و گام به گام اتفاق بیفتد.

بازرسی کشتی‌های باری کره شمالی در آب‌های آزاد هم همچنان در پیش‌نویس تازه قطع‌نامه آمریکا در نظر گرفته شده، اما نه با سختگیری زیاد. آمریکا علاوه بر این در پیش‌نویس تازه تخفیف‌هایی هم برای کارگران کره شمالی که در خارج از این کشور کار می‌کنند در نظر گرفته است.

شورای امنیت سازمان ملل دوشنبه ۱۱ سپتامبر قطع‌نامه پیشنهادی آمریکا را به رأی می‌گذارد. از ۱۵ عضو شورای امنیت دست‌کم ۹ کشور می‌بایست به این قطع‌نامه رأی دهند. بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین هم حق وتو دارند.

وزارت خارجه کره شمالی صبح دوشنبه ۱۱ سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم‌های تازه‌ای که آمریکا علیه پیونگ‌یانگ در نظر گرفته، غیر قانونی‌ست. در این بیانیه گفته شده که اگر این تحریم‌ها به تصویب شورای امنیت سازمان ملل برسد، «شدیدترین عذاب»‌هایی که تاریخ تاکنون به یاد ندارد در انتظار آمریکا خواهد بود و این کشور «تاوان» پس می‌دهد.

اوایل اوت سال جاری شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های سختی علیه کره شمالی وضع کرد: منع صدور ذغال‌سنگ، آهن و سنگ آهن، سرب و همچنین ماهی و خوراک‌های دریایی به کره شمالی. با این‌حال پیونگ‌یانگ موفق شده راه‌های مؤثری برای دور زدن این تحریم‌ها پیدا کند. پیش‌بینی شده که چنانچه قطع‌نامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت رأی بیاورد، پیونگ‌یانگ می‌تواند تا یک سال از ذخایر نفتی خود استفاده کند.

بیشتر بخوانید:

موافقت چین با تحریم کره شمالی

Share