Share

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل رسماً از همه‌پرسی استقلال کردستان عراق و تشکیل یک کشور مستقل، در چارچوب مرزهای اقلیم کردستان حمایت کرد. او نخستین رهبر یک کشور در جامعه جهانی‌ست که از جدایی کردستان از عراق حمایت می‌کند.

netanjahu

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل

دفتر بنیامین نتانیاهو شامگاه گذشته بیانیه نخست‌وزیر اسرائیل در حمایت از استقلال کردستان را قرائت کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:

«در حالی که اسرائیل، ترور به هر شکل آن را محکوم می‌کند، از تلاش مشروع خلق کرد برای تشکیل یک دولت مستقل حمایت می‌کند.»

نتانیاهو اما در همان حال اعلام کرد حمایت دولت اسرائیل از استقلال کردستان فقط محدود به اقلیم کردستان عراق است و شامل فعالیت‌های حزب کارگران کردستان ترکیه نمی‌شود:

«اسرائیل پ ک ک را به عنوان یک سازمان تروریستی می‌شناسد و برخلاف ترکیه که از حماس دفاع می‌کند، از  این حزب حمایت نمی‌کند.»

بیانیه نخست‌وزیر اسرائیل بلافاصله بعد از رأی منفی پارلمان عراق به همه‌پرسی کردستان عراق و سفر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان به کرکوک منتشر شده است.

در اوت سال جاری نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار و گفت‌وگو با هیأتی از ۳۳ نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا گفته بود که «نظر مساعدی» نسبت به استقلال کردستان عراق دارد.

سفر شتابزده بارزانی به کرکوک

مسعود بارزانی رئیس حکومت اقلیم کردستان عراق

روز گذشته پارلمان عراق طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان غیر قانونی‌ست. نمایندگان کرد که در اعتراض به رأی‌گیری درباره همه‌پرسی استقلال کردستان، صحن پارلمان را ترک کرده بودند، در این رأی‌گیری شرکت نداشتند. در مصوبه پارلمان عراق اقدامات نظامی برای جلوگیری از همه‌پرسی استقلال کردستان پیش‌بینی شده اما در همان حال حیدر عبادی نخست وزیر عراق ملزم به آغاز گفت‌وگوها بین بغداد و اربیل برای از میان برداشتن مشکلات فی‌مابین شده است.

همزمان با تصویب این طرح در پارلمان عراق، مسعود بارزانی برای دیدار و گفت‌وگو با استاندار کرکوک و اعضای شورای استانی این شهر به طور سرزده وارد کرکوک شد.

او در جمع شورای استانی کرکوک گفت:

«کسانی که کردها را در کرکوک تهدید می‌کنند به یادشان می‌آوریم که سرنوشت کسانی که به اسلحه روی آوردند چه شد. نباید برای حل اختلافات به سلاح پناه برد اما اگر کسی اقدامی انجام دهد ما سکوت نخواهیم کرد و از کرکوک محافظت خواهیم کرد.»

بارزانی تأکید کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان به تعویق نمی‌افتد و ۲۵ سپتامبر برگزار می‌شود. ایالات متحده آمریکا، ترکیه و ایران نیز با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان مخالفت کرده‌اند. دولت عراق می‌گوید مهم‌ترین هدف این همه‌پرسی ضمیمه کردن کرکوک به قلمرو اقلیم کردستان است. شورای استانی کرکوک ۲۹ اوت شرکت در همه‌پرسی استقلال کردستان را به تصویب رسانده است. ترکمن‌ها و عرب‌ها جلسه شورای استانی کرکوک را تحریم کرده بودند.

گزارش‌های تأیید نشده‌ای هم از سفر قاسم سلیمانی به کردستان عراق منتشر شده است. فرمانده نیروی قدس در فروردین سال جاری برای دیدار و گفت‌وگو با مقامات حزب اتحادیه میهنی کردستان به سلیمانیه سفر کرده بود. او همچنین در کرکوک با مسعود بارزانی دیدار و گفت‌وگو کرده بود. شرق‌الاوسط در آن زمان گزارش داده بود که قاسم سلیمانی در گفت‌وگوهایش با مقامات اقلیم کردستان عراق به زبان تهدید و خشونت متوسل شده بود. ایران خواهان گفت‌وگوی اربیل و بغداد و حفظ یکپارچگی عراق است. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ایران روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم نسبت به وقوع جنگ دیگری در عراق هشدار داده است.

بیشتر بخوانید:

پارلمان عراق به همه‌پرسی استقلال کردستان رأی منفی داد

Share