Share

هم‌زمان با تغییرات گسترده در دانشگاه آزاد اسلامی که از آن با عناوینی همچون «هاشمی زدایی» در رسانه‌ها یاد می‌شود و پس از آنکه علی اکبر ولایتی، رئیس هیأت‌ امنای دانشگاه آزاد اسلامی از برنامه آینده دانشگاه آزاد در جهت اسلامی شدن هر چه بیشتر دانشگاه‌ها سخن گفت، حال رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، محمد محمدیان در یک سخنرانی گفت: «دانشگاه آزاد حدود یک‌سوم ظرفیت آموزش عالی کشور را در اختیار دارد و اگر در اینجا دیدگاه‌های درست حاکم شود می‌تواند برکل آموزش عالی تأثیرگذار باشد.» او فضای جدید شکل گرفته در این دانشگاه را فرصت جدیدی برای فضای دانشگاهی ایران خوانده است.

حجت‌الاسلام محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

به گزارش خبرگزاری تسنیم محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در جمع مسئولان دفاتر استانی نهاد رهبری در دانشگاه‌های کشور ابتدا از ادامه فعالیت خود به عنوان رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها با نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی خبر داد و این موضوع را «دستور» رهبری دانست.

محمد محمدیان که گفته می‌شد در مرداد ماه امسال پس از دوازده سال مسئولیت از سمت خود استعفا داده است گفت: «بنده وظیفه داشتم که نظر کارشناسی خودم را بیان کنم، اما وقتی دستور این است که «ادامه دهید» ما هم به‌عنوان یک سرباز-تا وقتی که نظرِ ایشان هست- ادامه می‌دهیم.»

محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها همچنین در بخشی از صحبت‌های خود درباره تغییرات صورت گرفته در دانشگاه آزاد گفت: «یک فرصت جدیدی برای فضای دانشگاهی پیش آمده و آن‌هم فرصت دانشگاه آزاد است.»

محمد محمدیان از جمله هواداران اسلامی کردن دانشگاه‌ها و بحث علوم انسانی اسلامی است. خبرگزاری جمهوری اسلامی ۱۵ دی سال گذشته گزارش داده بود که در اجلاسى که با حضور نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌ها در مشهد برگزار شده بود، پیش‌نویس سند تحول علوم انسانی برای اسلامی کردن دانشگاه‌ها به تصویب رسیده است. حجت‌الاسلام محمد محمدیان، در این اجلاس گفته بود که گام بعدی تقویت ارتباط دانشگاه‌های کشور با «حوزه علمیه قم و سایر حوزه‌های علمیه» است. او همچنین در اجلاس مشهد مقاومت استادان ایرانی در برابر «بعضی اقدامات» را پیش‌بینی کرده و گفته بود: «صرف نظر از انگیزه‌های سیاسی این‌گونه موضع‌گیری‌ها، شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی بیشتر از نحوه عملکرد شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی لازم است.»

بیشتر بخوانید: اعتراض جامعه‌شناسان به اسلامی‌سازی علوم اجتماعی

محمد محمدیان همچنین در جمع مسئولان دفاتر استانی نهاد رهبری در دانشگاه‌های کشور گفت: «دانشگاه آزاد حدود یک‌سوم ظرفیت آموزش عالی کشور را در اختیار دارد. اگر در اینجا دیدگاه‌های درست حاکم شود و دفاتر نهاد در آن تقویت شود، و زیرساخت‌ها فراهم شود، ان‌شاءالله می‌تواند بر کل آموزش عالی، سایه بیفکند و تأثیرگذار باشد. ان‌شاءالله با کمک و راهنمایی شما عزیزان در استان‌ها، دانشگاه آزاد در ریل درست خودش قرار بگیرد.»

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها همچنین خواستار توجه این نهاد به بحث تشکل‌ها در دانشگاه‌های سراسر کشور شد. او در سخنان خود گفت: «یکی از راهبردهای اصلی ما بحث تشکل‌ها است. هرچند تعداد کسانی که در تشکل‌ها فعالیت می‌کنند نسبت به کمّیت دانشگاهیان زیاد نیستند، اما از نظر کیفی، بسیار تأثیرگذار هستند. اگر بناست که ما کاری انجام دهیم، عمدتاً از طریق همین‌ها باید انجام دهیم. البته ما کارهای دیگری هم داریم، ولی تأثیرگذاریِ عمدۀ ما از طریق تشکل‌هاست.» به گفته محمد محمدیان «اینکه تشکل‌ها در دانشگاه بتوانند نقش بیشتری ایفا کنند، از «فرصت‌های نزدیک» برای ما محسوب می‌شود. همۀ اینها هم مثل هم نیستند، بلکه طیف‌های مختلفی دارند. نهاد نمی‌تواند به اینها بی‌توجه باشد. بسیاری از اینها جوانانی هستند که کاملاً می‌توانند تحت تأثیر نهاد قرار بگیرند؛ به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم.»

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها همچنین با تندرو دانستن برخی تشکل‌های موجود در دانشگاه‌های ایران گفت: «همین‌که ما بتوانیم جلوی تندروی برخی از اینها را بگیریم، خیلی خدمت بزرگی کرده‌ایم؛ هم به خودِ آنها و هم به دانشگاه و هم به نظام. چون در طبع این‌طور تشکل‌ها، تندروی هست. ما نسبت به اینها هم مسئولیت داریم و اتفاقاً از جهتی بیشتر مسئولیت داریم؛ چون اینها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر آنها به سراغ ما نمی‌آیند ما باید به سراغ‌شان برویم و ارتباط بگیریم. باید آغوش نهاد باز باشد و اینها را هم زیر چتر خود بگیرد. البته معنایش این نیست که ما از مواضع خودمان کوتاه بیاییم! ما مواضع خودمان را داریم و آنها را هم نقد می‌کنیم؛ اما مثل نقدی که یک پدر نسبت به فرزند خودش دارد.»

در همین زمینه:

ولایتی: در دانشگاه آزاد اجازه کار ضد اسلامی را نمی‌دهیم

 

 

Share