Share

رئیس کمیسیون اروپا در سخنانی در پارلمان اروپا اعلام کرد که در «آینده نزدیک» امکان پذیرش عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا وجود ندارد.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا

بعد ازکودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ و پاکسازی اساتید دانشگاه‌‌ها، معلمان و کارمندان و همچنین توقیف روزنامه‌ها و بازداشت روزنامه‌نگاران در ترکیه روابط این کشور با اتحادیه اروپا تیره شده است.

ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا در سخنانی که چهارشنبه ۱۳ سپتامبر در پارلمان اروپا ایراد کرد با اشاره به تحولاتی که در ترکیه بعد از کودتا روی داده گفت:

«مدتی‌ست که ترکیه یک گام بسیار بزرگ از اروپا دور شده است. اتحادیه ما یک کشور واحد نیست اما قانون بر آن حکومت می‌کند و این موازین بدان معنی‌ست که عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا در آینده نزدیک منتفی است.»

یونکر با اشاره به جدال لفظی بین آنکارا و برلین که در جریان آن اردوغان، آلمان را به فاشیسم متهم کرده بود، از مقامات ترکیه خواست با کشورهای اروپایی برای تقویت «ارزش‌های مشترک» دو طرف همکاری کنند، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی زندانی را آزاد کنند و از فاشیست و نازی خواندن رهبران اروپایی بپرهیزند.

رئیس کمیسیون اروپا گفت:

«جای روزنامه‌نگاران در تحریریه روزنامه‌هاست که در آنجا آزادی بیان حاکم است و نه در زندان‌ها.»

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اکتبر سال جاری با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو می‌کنند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هم به این اجلاس دعوت شده است.

معاملات تسلیحاتی

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان دو روز پیش اعلام کرد که به دلیل وخامت وضع حقوق بشر در ترکیه و تیره شدن روابط دو کشور صادرات سلاح از آلمان به ترکیه به تعلیق درمی‌آید. عمر چلیک وزیر اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام آلمان گفته بود تعلیق صدور اسلحه به ترکیه، مبارزه این کشور با تروریسم را تضعیف می‌کند و اروپا  را در معرض خطر قرار می‌دهد.

در همان حال ترکیه با روسیه قرارداد خرید سامانه اس ۴۰۰ را به امضاء رسانده است. اردوغان چهارشنبه ۱۳ سپتامبر درباره این قرارداد که ناتو را نگران کرده است، گفت:

«در حال حاضر ما گام‌های بزرگی برداشته‌ایم. برخی زمانی که دیدند ما توافق اس ۴۰۰ را امضا کردیم از عصبانیت دیوانه شدند. چه انتظاری داشتند آیا باید منتظر آنها می‌ماندیم؟»

به رغم این تنش‌ها، سمیل ارتم، اقتصاددان ترکیه‌ای و یکی از مشاوران رجب طیب اردوغان در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز پیش‌بینی کرده که روابط ترکیه با آلمان و اتحادیه اروپا بعد از برگزاری انتحابات پارلمانی در آلمان، تا سال ۲۰۱۸ بهبود یابد.

ارتم همچنین اظهار امیدواری کرده که تا آن زمان موانع موجود برای پذیرش عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا از میان برداشته شود.

بیشتر بخوانید:

ترکیه: آلمان امنیت اروپا را به خطر نیندازد

Share