Share

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق در حاشیه اجلاس اتحادیه عرب به رهبران اقلیم کردستان هشدار داد که اعلام جدایی کردستان از عراق آن‌ها را به دردسر می‌اندازد. وزیر خارجه عراق از جامعه جهانی خواست برای بازسازی زیرساخت‌های اجتماعی در در عراق به دولت این کشور کمک مالی کند.

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق

خبرگزاری رویترز در حاشیه برگزاری اجلاس اتحادیه عرب در قاهره در یک هتل با ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق و دبیر کل پیشین حزب الوعده گفت‌وگویی انجام داده است. جعفری در این گفت‌وگو از رهبران اقلیم کردستان خواست قبل از اعلام استقلال همه جوانب و پیامدهای آن را بسنجند:

«او که اعلام استقلال می‌کند، می‌بایست مسئولیت آن را هم به عهده بگیرد. به سادگی می‌توانیم بگوییم چه می‌خواهیم، اما به سادگی نمی‌توانیم به آنچه که می‌خواهیم تحقق بدهیم. »

وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از گفت‌وگو با رویترز گفت:

«ما به گفت‌وگو نیاز داریم، هم با نمایندگان کشورهای عربی و هم با نمایندگان کشورهای غیر عربی. دیدید که در اتحادیه عرب با ابزار دیپلماسی، وزرای خارجه چگونه بسیج شدند.»

جعفری به قطعنامه شورای وزیران اتحادیه عرب در مخالفت با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان اشاره می‌کند. اتحادیه عرب دو روز پیش با صدور قطعنامه‌ای، برگزاری همه‌پرسی در کردستان را «بر خلاف قانون اساسی عراق» خواند و اعلام کرد که وحدت عراق عامل مهمی در «امنیت و ثبات» خاورمیانه است.

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه‌ عرب نیز قبل از آن، به بغداد و اربیل سفر کرده و با مقامات عراق گفت‌وگو کرده بود. او در سفرش به اربیل از مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان خواسته بود، همه‌پرسی را به تأخیر بیندازد اما بارزانی این درخواست را رد کرده بود.

قطعنامه اتحادیه عرب، یک روز بعد از رأی منفی پارلمان عراق به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان صادر شده است.

سه‌شنبه ۱۲ سپتامبر پارلمان عراق طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان غیر قانونی‌ست. نمایندگان کرد که در اعتراض به رأی‌گیری درباره همه‌پرسی استقلال کردستان، صحن پارلمان را ترک کرده بودند، در این رأی‌گیری شرکت نداشتند. در مصوبه پارلمان عراق اقدامات نظامی برای جلوگیری از همه‌پرسی استقلال کردستان پیش‌بینی شده اما در همان حال حیدر عبادی نخست وزیر عراق ملزم به آغاز گفت‌وگوها بین بغداد و اربیل برای از میان برداشتن مشکلات فی‌مابین شده است. عبادی هم روز گذشته رهبران اقلیم کردستان را برای گفت‌وگو به بغداد دعوت کرد.

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق در گفت‌وگو با رویترز از جامعه جهانی خواست برای بازسازی موصل و سایر شهرهای عراق به این کشور کمک مالی کند:

«می‌دانیم که کشورهایی که گرفتار جنگ‌های داخلی بوده‌اند، خسارت‌های زیادی را متحمل شده‌اند، به ویژه اگر طرف مقابل سیاست زمین سوخته را در پیش گرفته باشد، به این شکل که تا جایی را کاملاً ویران نکند، از آنجا عقب نمی‌نشیند. خانه‌ها، مؤسسات، بیمارستان‌ها و مساجد و عبادتگاه‌ها ویران شده‌اند. به پول زیادی برای بازسازی آن‌ها نیاز است.»

مارس سال جاری احزاب «اتحاد میهنی کردستان» و «دموکرات کردستان» تاریخ برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را ۲۵ سپتامبر اعلام کردند. علاوه بر ترکیه و ایران، ایالات متحده آمریکا هم از مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان خواسته است همه‌پرسی استقلال را به تعویق بیندازد. آمریکا می‌گوید اعلام استقلال کردستان، جنگ با داعش در عراق را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در عراق نیز این نگرانی وجود دارد که هدف اصلی از برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق، نه استقلال، بلکه ضمیمه کردن کرکوک با میدان‌های نفتی‌اش به اقلیم کردستان عراق است.

دولت اسرائیل تنها دولتی‌ست که تاکنون از جدایی کردستان از عراق حمایت کرده است.

بیشتر بخوانید:

حمایت نتانیاهو از جدایی کردستان از عراق

Share