Share

مجلس نمایندگان آمریکا به متمم‌های منع فروش هواپیماهای مسافربری به ایران رأی داد. چنانچه این متمم‌ها در مجلس سنای آمریکا به تصویب برسد و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم آن را امضاء کند، فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران ممنوع می‌شود.

بیشتر شرکت هواپیمایی ماهان که به سپاه تعلق دارد در مظان اتهام حمل سلاح با هواپیماهای مسافربری به سوریه است

پیتر روسکام، نماینده جمهوری‌خواه آمریکا که متمم‌ها را به کنگره آمریکا ارائه کرده بود گفته است که ایران از هواپیماهای تجاری و مسافربری برای حمل سلاح به سوریه و حمایت ار دولت بشار اسد استفاده می‌کند.

این اتهامات تازگی ندارد. در خرداد سال جاری نیز جان کورنین، سناتور ارشد از ایالت تگزاس و دومین مقام عالی اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنای ایالات متحده آمریکا متممی را برای اضافه شدن به تحریم‌های ایران پیشنهاد داده بود. بر اساس این متمم، تردد هواپیماهای شرکت «ماهان ایر»، امنیت فرودگاه‌های مقصد را به خطر می‌اندازند.

هواپیمایی ماهان، از شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران ایران است و دومین شرکت بزرگ هواپیمایی ایران به شمار می‌رود. مؤسسه «مولی‌الموحدین» در سال ۱۳۶۶ شرکت هواپیمایی ماهان را به ثبت رسانده است. این مؤسسه که به سپاه تعلق دارد، در ایجاد، راه‌اندازی یا اداره شماری از بزرگ‌ترین مناطق تجاری، هتل‌ها و نیز کارخانه‌های خودروسازی در ایران هم دست دارد.

کورنین در آن زمان اعلام کرده بود که «حجم نقل و انتقال تروریست‌ها و سلاح‌های آنان» از طریق هواپیماهای مسافربری شرکت هواپیمایی ماهان به «سراسر خاورمیانه» دو برابر شده است.

پنج سال پیش در دولت باراک اوباما برای اولین بار ۱۱۷ هواپیمای مسافربری ایرانی که به شرکت‌های «ماهان ایر»، «ایران ایر» و «یاس ایر» تعلق داشتند در مظان حمل سلاح و نیروهای نظامی ایرانی در پوشش «کمک‌های بشردوستانه» به سوریه قرار گرفتند و تحریم شدند. دولت اوباما در آن زمان دولت عراق را تحت فشار قرار داده بود که به این هواپیماها اجازه تردد در آسمان عراق را ندهد، اما موفقیت چندانی به دست نیاورد و پروازها ادامه پیدا کرد.

ارل بلومناور از نمایندگان دموکرات گفته است:

«مصوبه [منع فروش هواپیمای مسافربری به ایران] بدون دلیل مناسبی شرکت‌های آمریکایی را هدف جریمه‌شدن قرار می‌دهد و به توافق اتمی  ایران با قدرت‌های جهانی، ضربه می‌زند. پایبندی به تعهدات آمریکا در ارتباط با توافق اتمی مهم است. توافق اتمی با ایران از نقاط روشن در رخدادهای منطقه است.»

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران سال گذشته قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیما را با شرکت آمریکایی بوئینگ امضا کرد. ایرباس نیز قرارداد خرید ۱۰۰ فروند هواپیما را با ایران‌ایر امضا کرده که تا کنون چند فروند از آنها با پرداخت پول از صندوق توسعه ملی وارد ایران شده است. در هواپیماهای ایرباس، قطعات ساخت آمریکا به کار رفته. به همین جهت فروش این هواپیماها نیازمند مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا بود.

بیشتر بخوانید:

تحریم شرکت هواپیمایی «ماهان ایر» در دستور کار سنای آمریکا

Share