Share

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا تحریم‌های اقتصادی تازه‌ای را علیه هفت فرد و  چهار شرکت در رابطه با همکاری‌های آنها با سپاه پاسداران ایران و یا دست داشتن در حملات سایبری علیه مؤسسات و بانک‌های آمریکا اعمال کرد.

شرکت مهندسی سدید کاران صبا برای نصب سیستم‌های جرثقیل برای حمل‌ونقل موشک‌های بالستیک تحریم شده است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۱۴ سپتامبر/۲۳ شهریور در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک شرکت مهندسی در رابطه با برنامه موشک‌های بالستیک ایران، دو شرکت حمل‌ونقل هوایی اوکراینی، یک شرکت فناوری و هفت شخص حقیقی را در رابطه با ایران تحریم می‌کند.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای در رابطه با این تحریم‌های تازه گفت: «این اقدامات شدید برای مقابله با تحرکات ایران از جمله حمایت از نیروهای سپاه قدس و افراط‌گرایان تروریست، تداوم کارزار جنگ و خشونت در سوریه و حملات سایبری به‌منظور بی‌ثبات کردن سیستم مالی ایالات متحده است و خزانه‌داری آنها را ادامه خواهد داد.»

از میان شرکت‌های تحریم شده دو شرکت ایرانی و دو شرکت اوکراینی هستند. هفت شخص حقوقی تحریم‌شده همه جوان و شهروند ایران‌اند. افراد تحریم‌شده همه در حوزه سایبری فعال هستند.

هواپیمایی «کوروس ایرکمپانی» و شرکت هواپیمایی «دارت» دو شرکت اوکراینی هستند که به لیست شرکت‌های تحریم شده در رابطه با ایران اضافه شدند. این دو شرکت اوکراینی بنا به بیانیه وزارت خزانه‌داری با شرکت هواپیمایی «کاسپین» در ایران و «النصر» در عراق همکاری می‌کردند. این دو شرکت متهم هستند که هواپیما یا تجهیزات هواپیماهای آمریکایی را به شرکت‌های ایرانی فروخته‌اند.

خود شرکت هواپیمایی «النصر» پیش از این با اتهام مشابه، فروش هواپیما به ایران، تحریم شده بود.

شرکت فناوری ITSecTeam در ایران و هفت شهروند ایرانی در ارتباط با این شرکت به خاطر حملات سایبری به آمریکا تحریم شده‌اند. خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که این شرکت و این هفت شهروند با سپاه پاسداران همکاری می‌کردند تا مؤسسات مالی آمریکایی، از جمله بانک‌های بزرگ و شرکت‌های بورس را بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ هدف حملات سایبری قرار دهند.

شرکت مهندسی سدید کاران صبا که در ایران هم به لیست تحریم‌ها اضافه شده است. خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که این شرکت از سال ۲۰۱۴ تاکنون قراردادی برای نصب سیستم‌های جرثقیل برای حمل‌ونقل موشک‌های بالستیک دارد و در این زمینه با سپاه پاسداران همکاری نزدیک دارد.

تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا رابطه این افراد و شرکت‌ها را با سیستم‌های مالی جهانی به ویژه در آمریکا محدود خواهد کرد. همچنین دارایی‌های این افراد و شرکت‌ها در ایالات متحده آمریکا مسدود خواهد شد.

با وجود وضع این تحریم‌های تازه، مقامات آگاه در دولت دونالد ترامپ روز نجشنبه ۱۴ سپتامبر به «رویترز» خبر دادند که ترامپ تعلیق تحریم‌هایی توافق هسته‌ای را همچنان تمدید خواهد کرد.

در اکتبر سال جاری رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است گزارش سه‌ماهه خود در مورد میزان پایبندی ایران به برجام را به مجلس نمایندگان آمریکا ارائه دهد. تمدید تعلیق تحریم‌های مربوط به برجام به این مفهوم نیست که ترامپ در ماه اکتبر به برجام پایبند بماند.

بیشتر بخوانید:

رویترز: آمریکا تعلیق تحریم‌ها علیه ایران را تمدید می‌کند

Share