Share

شماری از فعالان سیاسی در ایران، آزادی ۷۰ زندانی سیاسی را باعث شکل‌گیری «آرامش» در این کشور توصیف کرده‌اند.

روز یکشنبه ششم شهریور ۱۳۹۰ شماری از زندانیان سیاسی در ایران آزاد شدند.

به گفته عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران این زندانیان به دلیل «ابراز پشیمانی» و «تقاضای عفو» از زندان آزاد شده‌اند.
اما با این حال تارنمای کلمه خبر داده برخی از آزادشدگان بیشتر دوره محکومیت خود را گذرانده بودند و فقط چند هفته به پایان دوران محکومیتشان باقی مانده بود.

علی مطهری، نماینده مجلس ایران به روزنامه شرق گفته آزادی زندانیان سیاسی، ایران را به شرایط پیش از انتخابات سال ۱۳۸۸ برمی‌گرداند.
پس از انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ایران در سال ۸۸ مخالفان در اعتراض به نتیجه آرا به خیابان‌ها ریختند. نیروهای پلیس نیز شمار زیادی از معترضان را بازداشت کردند. مخالفان می‌گویند در دو سال گذشته فضای امنیتی در ایران حاکم شده است.
به گفته مطهری، آزادی زندانیان سیاسی باعث می‌شود «برخی از مخالفان که به دلیل تندروی‌ها در موضع لجاجت افتاده بودند، احساس عدالت و انصاف کنند و موضع خودشان را تغییر دهند.»
عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت محمد خاتمی نیز گفته «آزادی زندانیان در تغییر فضا به شدت موثر است.»

علی مطهری: آزادی زندانیان سیاسی باعث می‌شود برخی از مخالفان که به دلیل تندروی‌ها در موضع لجاجت افتاده بودند، احساس عدالت و انصاف کنند و موضع خودشان را تغییر دهند

وی آزادی چهره‌های اصلاح‌طلب را باعث «تلطیف» بیشتر فضای ایران دانسته است.
همچنین مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز خرسندی از آزادشدن شماری از زندانیان گفته: «ما امیدواریم که فضا برای آزادی سایرین نیز فراهم شود.»

احمد شیرزاد از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب نیز گفته «تبعات حوادث دو سال گذشته احتیاج به دلجویی، گذشت و انصاف زیادی از جانب همه دارد.»
وی ابراز امیدورای کرده که آزادی زندانیان سیاسی ادامه داشته باشد و آزادشدن این تعداد، پایان ماجرا نباشد.
همچینن عماد افروغ، نماینده پیشین مجلس ایران در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد، آزادی زنداینان سیاسی را باعث «تحکیم پایه‌های مقبولیت و مشروعیت نظام جمهوری اسلامی و ارتقای اعتماد عمومی» دانسته است.
وی افزوده: «آزادی این تعداد از زندانیان می‌تواند مقدمه اتفاقات مبارک دیگری از جمله عفو بقیه زندانیانی باشد که به دلایل سیاسی و امنیتی در زندان هستند.»
در حال حاضر صد‌ها تن از مخالفان دولت که اغلب آن‌ها در دو سال گذشته بازداشت شده‌اند، در شهر مختلف ایران زندانی هستند. به گزارش کلمه فقط ۲۰۰ زندانی در بند ۳۵۰ زندان اوین تهران نگهداری می‌شوند که ۱۲۰ نفر از آن‌ها در پی ناآرامی‌های پس از انتخابات بازداشت شده‌اند.
طی دو سالی که از انتخابات می‌گذرد، بارها چهره‌های اصلاح‌طلب و مراجع تقلید از حکومت ایران خواسته‌اند تا زندانیان سیاسی را آزاد کند و به «فضای امنیتی» پایان دهد.
محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران یکی از چهره‌هایی است که چندین بار خواهان آزادی زندانیان سیاسی شده است.
خاتمی چندی پیش در دیدار با پدر و مادر زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی گفت آزادی زندانیان سیاسی و رهبران مخالفان می‌تواند «گام مهمی در جهت تغییر فضای ناگوار کنونی به نفع نظام و مردم» به‌وجود آورد.
به گفته وی آزادی زندانیان باعث «تلطیف فضا و امید و رضایت مردم» خواهد شد.

 

Share