Share

۴۰۰ سرفصل رشته‌های دانشگاهی ایران با هدف «اسلامی‌کردن» آن‌ها بازنگری شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، کامران دانشجو، وزیر علوم ایران دوشنبه هفتم شهریور ۱۳۹۰ در دیدار با اعضای تشکل‌های استادان دانشگاه‌ها گفت به دلیل «اهمیت و جایگاه» علوم انسانی، تغییر محتوا و منابع دروس این رشته‌ها در اولویت قرار گرفته است.
به گفته وی، اسلامی‌کردن دانشگاه‌ها «دو رکن اساسی» دارد. وی از «رکن ظاهری و مناسبات انسانی» و «محتوای دروس و منابع درسی» به عنوان این دو رکن نام برد و افزود: «هر دو رکن باید هم‌زمان پیگیری شود زیرا باید بین سیرت و صورت، تناسب و هماهنگی برقرار باشد.»

همچنین امروز، دوشنبه سعید قدیمی، مدیر کل دفتر پشتیبانی آموزش عالی وزارت علوم از پایان بازنگری سرفصل‌ها و منابع آموزشی ۳۸ رشته علوم انسانی خبر داده و گفته نتایج این بازنگری‌ها تا هفته آینده به وزارت علوم ارایه می‌شود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، سال ۱۳۸۸ از تحصیل دو میلیون دانشجوی ایرانی در رشته‌های علوم انسانی که به گفته وی در آن‌ها «آموزه‌های غرب» تدریس می شوند، انتقاد کرده بود

حمیدرضا آیت‌اللهی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی، ۱۳ تیر ۱۳۹۰ به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفته بود: «۳۸ رشته و بیش از۴۰۰ سرفصل بازنگری‌شده علوم انسانی تا اول شهریور ماه ۱۳۹۰ در اختیار وزارت علوم قرار خواهد گرفت.»
به گفته رئیس پژوهشگاه علوم انسانی این ۳۸ رشته در ۱۲ مقوله حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد، علوم تربیتی، مدیریت، زبان ادبیات فارسی، زبان ادبیات انگلیسی، تاریخ، فلسفه، روش‌شناسی، روزنامه‌نگاری، ارتباطات و علوم اجتماعی مورد بازنگری قرار می‌گیرند.
مقامات ایران از دو سال گذشته خواهان تغییر در محتوای علوم انسانی دانشگاه‌ها بر اساس «مبانی اسلام» شده‌اند.
کامران دانشجو سال گذشته در پاسخ به کسانی که معتقدند این بازنگری‌ها در جهت یک انقلاب فرهنگی است، گفت: «انقلاب فرهنگی دیگری در کار نیست اما بازنگری در علوم انسانی بی برو برگرد در کار است.»
همچنین آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، سال ۱۳۸۸ از تحصیل دو میلیون دانشجوی ایرانی در رشته‌های علوم انسانی که به گفته وی در آن‌ها «آموزه‌های غرب» تدریس می شوند، انتقاد کرده بود.
به گفته رضا عامری،، مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم ایران ۴۳ درصد دانشجویان فعلی کشور در رشته‌های علوم انسانی تحصیل می‌کنند. وی گفته وزارت علوم این آمار را باید به ۳۶ درصد کاهش دهد.

 

Share