Share

آنتونیو گوترش با صدور بیانیه‌ای از کردهای کردستان عراق خواست از برگزاری همه‌پرسی استقبال کردستان در تاریخ ۲۵ سپتامبر صرف‌نظر کنند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل

دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای که در مخالفت با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان منتشر کرده، می‌گوید اختلافات بین دولت عراق و رهبران اقلیم کردستان می‌بایست از راه گفت‌وگو و سازش از میان برداشته شود.

گوترش در این بیانیه می‌گوید «هر تصمیم یک‌جانبه‌ای موجب غفلت از ضرورت پیروزی بر گروه دولت اسلامی (داعش) می‌شود و لذا بازسازی مناطق جنگ‌زده و بازگشت آوارگان جنگی به شهرها و روستاهایشان در عراق را به تعویق می‌اندازد.»

ارتش عراق در ژوئیه سال جاری موفق شد عناصر داعش را از موصل بیرون براند و  کنترل این شهر را به دست بگیرد. با این‌حال عراق همچنان ناآرام است. پنجشنبه هفته گذشته در حمله به یک رستوران در جنوب عراق بیش از ۸۰ نفر کشته و ۹۳ نفر مجروح شدند.

جمعه گذشته پارلمان کردستان عراق بعد از دو سال وقفه جلسه‌ای تشکیل داد و به برگزاری همه‌‌پرسی استقلال کردستان رأی داد. حزب گوران پارلمان را تحریم کرده بود. در همایش بزرگی که در اربیل برگزار شد، مسعود بارزانی یک بار دیگر به تأکید اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان به تعویق نمی‌‌افتد. بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه هم اعلام کرد که اگر همه‌پرسی برگزار شود، ترکیه اقلیم کردستان را تحت تحریم اقتصادی قرار می‌دهد.

دبیر کل سازمان ملل در بیانیه اخیرش از رهبران اقلیم کردستان خواسته است با آرامش و با تدبیر از ابعاد بحران کاهش دهند. گوترش خاطرنشان کرده که سازمان ملل در این زمینه به اقلیم کردستان کمک می‌کند.

شنبه گذشته، حیدر عبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد که ارتش عراق آماده است که اگر همه‌پرسی استقلال کردستان برگزار شود، وارد عمل شود.

جان کوبیس، فرستاده ویژه دولت آمریکا در عراق هم هفته گذشته از مسعود بارزانی خواسته بود همه‌پرسی استقلال کردستان را به تعویق بیندازد. خبرگزاری فرانسه سندی منتشر کرده که نشان می‌دهد سازمان ملل به دولت عراق و اقلیم کردستان پیشنهاد داده برای حل مشکلاتشان مذاکراتی را آغاز کنند. این مذاکرات دو الی سه سال به طول می‌کشد و اگر مشکلات فی‌مابین حل نشود، آنگاه مانعی برای گزاری همه‌پرسی استقلال وجود ندارد.

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران روز گذشته تهدید کرده بود که اگر همه‌پرسی استقلال برگزار شود، ایران «تمام معابر و گذرگاه‌های مشترک مرزی»‌اش با اقلیم کردستان را مسدود می‌کند.

شمخانی گفته بود همه‌پرسی استقلال کردستان «وجاهت و اعتبار قانونی ندارد» و «به طور قطع آثار ضدامنیتی برای منطقه، عراق به ویژه اقلیم کردستان خواهد داشت.»

بیشتر بخوانید:

تهدید ترکیه به اعمال تحریم علیه کردستان عراق

Share