Share

آنگ سان‌سوچی، رهبر میانمار سه‌شنبه ۱۹ سپتامبر برای نخستین بار بعد از کشتار اقلیت مسلمان روهنگینا در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کند. دیده‌بان حقوق بشر از جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل خواسته است ارتش میانمار را تحت تحریم تسلیحاتی قرار دهند.

سازمان ملل: ۴۱۰ هزار نفر از مسلمانان روهنگیا آواره شده‌اند

خشونت‌ها در میانمار با حمله روز جمعه ۲۵ اوت / ۳ شهریور شورشیان روهینگیا به ده‌ها پاسگاه پلیس آغاز شد. در پی این حملات ارتش میانمار عملیات گسترده‌ای را در ایالت راخین آغاز کرد. بر اساس آماری که سازمان ملل متحد منتشر کرده تاکنون بیش از ۴۱۰ هزار نفر از اقلیت روهینگیا از ایالت راخین آواره شده‌ و به بنگلادش گریخته‌اند. گزارش‌هایی هم از آتش زدن عمدی روستاهای مسلمانان روهینگیا توسط ارتش میانمار و بودایی‌های متعصب استان راخین منتشر شده است. مقامات میانمار این گزارش‌ها را رد کرده‌اند. آن‌ها شبه‌نظامیان اسلام‌گرای راخین را متهم کرده‌اند که روستاها را عمداً به آتش کشیده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر قبل از سخنرانی آنگ سان‌سوچی در مجمع عمومی سازمان ملل در بیانیه‌ای از شورای امنیت خواسته است وضع تحریم‌های تسلیحاتی علیه ارتش میانمار را در دستور کار قرار دهد:

«شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای صادرکننده سلاح می‌بایست ارتش میانمار را تحریم کنند تا سرانجام “پاکسازی قومی” مسلمانان در این کشور پایان بگبرد.»

از سال ۱۹۵۸ که برمه (میانمار) استقلال خود را از بریتانیا به دست آورد، ارتش در این کشور حکومت می‌کند. در اواسط سال‌های دهه ۱۹۹۰ اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا صدور سلاح به میانمار را تحریم کردند. در سال ۲۰۱۲ با آغاز دوران گذار به دموکراسی برخی از این تحریم‌ها لغو شد. چین به این کشور جنگنده‌های شکاری، خودروهای زرهی و ناوچه و ناو صادر می‌کند، روسیه سامانه‌های موشکی. آلمان، لهستان، هند، سوئیس، دانمارک، اوکراین، کره شمالی و اسرائیل از دیگر صادرکنندگان سلاح به میانمارند.

اسرائیل بیش از همه خودروهای زرهی و توپخانه در اختیار ارتش میانمار قرار داده و بعد از چین و روسیه، سهم مهمی در صدور سلاح به این کشور دارد.

دیده‌بان حقوق بشر در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل از جامعه جهانی خواسته است برای پایان دادن به کشتار اقلیت مسلمان در میانمار، دارایی‌های مقامات ارشد نظامی میانمار را که در کشتارها نقش داشته‌اند مسدود کنند و آزادی سفر را از آن‌ها بگیرند.

دیده‌بان حقوق بشر علاوه بر این از جامعه جهانی خواسته نظام بانکی میانمار را هم برای جلوگیری از معاملات تسلیحاتی تحت تحریم قرار دهد.

در سال‌های کذشته که اتحادیه اروپا و آمریکا میانمار را تحریم کرده بودند، این کشور به سوی چین گرایش پیدا کرد. یک مقام کاخ سفید به خبرگزاری رویترز گفته است تجدید تحریم‌های پیشین در کوتاه‌مدت ممکن است میسر باشد، اما در درازمدت احتمال برقراری مجدد تحریم تسلیحاتی از سوی غرب علیه میانمار وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

بحران میانمار: وضعیت وخیم پناهندگان روهینگیا در بنگلادش

 

Share