Share

صبح دوشنبه ۲۷ شهریور در اطراف روستای «هق» در شهرستان اشنویه یک کولبر اهل «نلاس» سردشت، به ضرب گلوله مرزبانی کشته شد. رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که نام کولبر سردشتی که یه ضرب گلوله به قتل رسید سلیمان قادری‌ست. جسد او به پاسگاه دهستان «هق» منتقل شده.

هرسال صد‌ها نفر از کارگران کولبر جانشان را در مناطق مرزی کردستان از دست می‌دهند.

دوشنبه ۱۳ شهریور در اثر تیراندازی یکی از مأموران مرزی در منطقه «هه نگه ژال» در شهرستان بانه دو کولبر ۴۵ و ٢١ ساله نیز کشته شده بودند. یک روز بعد از این واقعه در بانه تجمع اعتراضی مردم مقابل فرمانداری به خشونت کشیده شد. در سنندج هم مردم در اعتراض به قتل این دو کولبر تجمع مسالمت‌آمیزی برگزار کردند که واکنش نیروی انتظامی را برانگیخت و با شلیک گاز اشک‌آور معترضان را پراکنده کرد.

عدم تمایل دولت به سرمایه‌گذاری، نبود کارخانجات و فقدان سیاست‌های مشوق سرمایه‌گذاری در استان کردستان از عوامل روی آوردن ساکنان شهرهای مرزی به حرفه کولبری است.

در یک سال گذشته بحث بر سر تنگناهای معیشتی و خطرات جانی کولبران در ایران بالا گرفت. بهمن‌ماه سال گذشته ۳۰ نماینده مجلس با هدف حمایت از کولبرها طرحی دوفوریتی را به مجلس ارائه کردند.

در اسفند سال گذشته نیز رسول خضری، نماینده پیرانشهر در مجلس گفته بود با موافقت وزارت کار، کولبران از نیمه دوم فروردین سال ۱۳۹۶ زیر پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند. با این حال فعالان کارگری کردستان طرح بیمه کولبران را تنها «مُسکنی» بر درد خانواده‌های کولبران می‌دانند.

بیشتر بخوانید:

واکنش خشونت‌آمیز مأموران به تجمع مردم سنندج در حمایت از کولبران

Share