Share

محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران طی پیامی ابراز امیدواری کرد حکومت ایران در ادامه آزادی شماری از زندانیان سیاسی، گام‌های «سریع» بعدی را برای «برداشتن حبس و حصرها» بردارد.

 

اشاره این پیام که در تارنمای شخصی خاتمی منتشر شده و تاریخ هشت شهریور ۱۳۹۰ را در پای خود دارد، به زندانیان سیاسی است که پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران بازداشت شدند.
محمد خاتمی در این پیام به‌طور مستقیم به نام میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان که از بهمن ۱۳۸۹ در بازداشت خانگی به‌سر می‌برند، نکرده اما ظاهراً درخواست «برداشتن حصرها» که از سوی وی در این پیام مطرح شده، به این دو رهبر مخالفان اشاره دارد.

خاتمی پیشتر نیز خواهان «رفع حصر» موسوی و کروبی و آزادی زندانیان سیاسی شده بود.
محمد خاتمی در این پیام، آزادی زندانیان سیاسی را «تدبیر نظام» و «تلطیف فضای سیاسی و اجتماعی» توصیف کرده است.
قوه قضائیه ایران در چند روز گذشته شماری از زندانیان سیاسی را آزاد کرده است. عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران پیشتر گفته بود ۱۰۰ زندانی سیاسی با «عفو» آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی آزاد خواهند شد.

محمد خاتمی در این پیام، آزادی زندانیان سیاسی را «تدبیر نظام» و «تلطیف فضای سیاسی و اجتماعی» توصیف کرده است

آرش علایی، فعال مبارزه با بیماری ایدز، علی ملیحی، میلاد اسدی، مهدی وطن‌خواه، کیارش کامرانی، امید اسماعیل‌زاده، آرش ترابی، احسان عبده تبریزی، لاله حسن‌پور، زهرا جباری، کیوان فرزین، امیراصلانی، محسن غمین، محمد پورعبدالله، ارسلان ابدی و نازنین حسن‌نیا از جمله زندانیانی بودند که آزاد شده‌اند.
اما مخالفان می‌گویند برخی از زندانیان سیاسی در حالی آزاد شده‌اند که تنها چند هفته به پایان دوران حبس‌شان باقی مانده بوده است.
خاتمی همچنین ابراز امیدواری کرده آزادی زندانیان سیاسی، نقطه آغازی برای «تدبیر سنجیده‌تر و بهتر» باشد تا «فضای آکنده از سوءظن و کدورت» به «فضای اعتماد و همدلی» تبدیل شود.
خاتمی چندی پیش در دیدار با پدر و مادر زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی گفت آزادی زندانیان سیاسی و رهبران مخالفان می‌تواند «گام مهمی در جهت تغییر فضای ناگوار کنونی به نفع نظام و مردم» به‌وجود آورد.
به گفته وی آزادی زندانیان باعث «تلطیف فضا و امید و رضایت مردم» خواهد شد.
در حال حاضر صد‌ها تن از مخالفان دولت که اغلب آن‌ها در دو سال گذشته بازداشت شده‌اند، در شهر مختلف ایران زندانی هستند.

 

Share