Share

شامگاه گذشته برای جلوگیری از درگیری‌های قومی بر سر برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان نیروهای امنیتی در شهر کرکوک در شمال عراق مستقر شدند. در اثر تیراندازی از سوی مخالفان برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان دست‌کم یک نفر کشته و یک نفر مجروح شدند.

نمایی از شهر کرکوک

شورای استانی کرکوک در جلسه‌ای که سه‌شنبه ۲۹ اوت برگزار شد، شرکت در همه‌پرسی استقلال کردستان را به تصویب رساند. ترکمان‌ها و عرب‌ها جلسه شورای استانی کرکوک را تحریم کرده بودند. ٢۶ کرسى از ۴۴ کرسى شورای استانی کرکوک در دست کردهاست. از این میان ۲۳ نفر از اعضا به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان که قرار است ۲۵ سپتامبر سال جاری برگزار شود رأی دادند. پارلمان عراق، و دیوان عالی قانون اساسی عراق جدایی کردستان از این کشور را ممنوع اعلام کرده‌اند.

خبرگزاری روداو گزارش داده که شامگاه گذشته چند موتورسوار با در دست داشتن پرچم اقلیم کردستان به طرقداری از همه‌پرسی استقلال در شهر حرکت می‌کردند که از دفتر سیاسی ترکمانان به سوی موتورسواران شلیک شد. در این تیراندازی دست‌کم یک نفر کشته شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز در حادثه دیگری، به سرنشینان چند خودرو که پرچم کردستان را حمل می‌کردند و خواهان برگزاری همه‌پرسی استقلال بودند، تیراندازی شد. این تیراندازی هنگامی اتفاق می‌افتاد که خودروها از مقابل دفتر سیاسی ترک‌ها عبور می‌کردند. در این تیراندازی یک ترکمان کشته شد.

رویترز گزارش داده که برای تأمین امنیت و جلوگیری از درگیری‌های قومی، پلیس در سراسر شهر کرکوک مستقر شده و رفت و آمد شهروندان را زیر نظر گرفته است.

ارتش ترکیه روز گذشته رزمایشی را در گذرگاه مرزی هابور آغاز کرده است. در این رزمایش ۱۰۰ خودروی زرهی، از جمله چند سامانه پرتاب موشکی از روی خودرو شرکت دارند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل روز گذشته در بیانیه‌ای از رهبران اقلیم کردستان خواست برگزاری همه‌پرسی استقلال را متوقف کنند. جمعه گذشته پارلمان کردستان عراق بعد از دو سال وقفه جلسه‌ای تشکیل داد و به برگزاری همه‌‌پرسی استقلال کردستان رأی داد. حزب گوران پارلمان را تحریم کرده بود. در همایش بزرگی که در اربیل برگزار شد، مسعود بارزانی یک بار دیگر به تأکید اعلام کرد که همه‌پرسی استقلال کردستان به تعویق نمی‌‌افتد.

بیشتر بخوانید:

حکم دادگاه عالی قانون اساسی عراق: توقف همه‌پرسی استقلال کردستان

Share