Share

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان می‌گوید آمریکا قصد تجزیه کردستان و ایجاد یک اسرائیل دیگر در منطقه را دارد.

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان: کسانی که خرده عقلی داشته باشند، باید جلوی همه‌پرسی استقلال کردستان را بگیرند

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان: کسانی که خرده عقلی داشته باشند، باید جلوی همه‌پرسی استقلال کردستان را بگیرند

احمد جنتی، روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور در سخنرانی افتتاحیه سومین اجلاس رسمی مجلس خبرگان (دوره پنجم) درباره همه‌پرسی استقلال کردستان در عراق گفت: «آمریکا می‌خواهد کردستان را تجزیه کنند و از دل آن یک اسرائیل دیگر به‌وجود آورد و ما باید مواظب باشیم که خواست آمریکا در این زمینه به جایی نرسد.»

همه‌پرسی استقلال کردستان قرار است دوشنبه ۲۵ سپتامبر جاری (۳ مهر) برگزار شود. پارلمان عراق، و دیوان عالی قانون اساسی عراق جدایی کردستان از این کشور را ممنوع اعلام کرده‌اند اما پارلمان کردستان عراق به برگزاری همه‌‌پرسی استقلال کردستان رأی داده است.

جنتی با تأکید بر این‌که «با تمام وجود» باید مقابل این همه‌پرسی ایستاد، افزود: «این جدایی خواسته اسرائیل و عربستان سعودی است و می‌خواهند مسلمین را تضعیف کنند.»

رئیس مجلس خبرگان ضمن بیان این‌که «این توطئه‌ها راه به‌جایی نمی‌برد» گفت: «کسانی که خرده عقلی داشته باشند، باید جلوی این اتفاق را بگیرند.»

پیش از این نیز مقامات ایرانی بارها مخالفت خود را با همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام کرده‌اند. به‌جز ایران، ترکیه، برخی از کشورهای اروپایی و همچنین آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز با این همه‌پرسی مخالفت کرده‌اند.

آمریکا نیز در میان کشورهایی قرار دارد که همه‌پرسی استقلال کردستان در شرایط کنونی را به‌سود تحولات مثبت در منطقه ندانسته و با اعزام نمایندگان خود از رهبران اقلیم کردستان خواسته است که این همه‌پرسی را به تعویق اندازند.

اسرائیل تنها کشوری است که از این همه‌پرسی حمایت کرده است.

Share